Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yeni Rezerv Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yeni Rezerv Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’de keşfedilen yeni rezerv miktarını açıkladı. Çalışmalar sonucunda 85 milyar metreküp daha doğal gaz bulundu ve toplam rezerv 405 milyar metreküpe yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’deki Tuna-1 bloğunda bulunan rezerv açıklaması Fatih sondaj gemisinin üzerinden yaptı. Erdoğan, detaylı mühendislik, test ve analiz sonuçlarına göre bölgede 85 milyar metreküp daha doğal gaz bulunduğunu açıkladı. Yeni rezervin de açıklamasıyla birlikte Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu doğal gaz miktarı 405 milyar metreküpe yükseldi.

fatih-depophotos-1-16-9-1598023435.jpg

Erdoğan, Türkiye’nin enerjide tamamen dışa bağımlı olduğunu ve keşfedilen bu miktarın bağımlılığı azaltmak adına çok önemli olduğunu belirtti. Hidorkarboon değerlerinin ekonomi için vazgeçilemez bir kaynak olduğunu ifade etti. Ülkeden belli bölgelerinden çıkarılan küçük miktarlardaki doğal gaz ve petrolün ülkenin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmadığını vurguladı.

Türkiye’nin en büyük hidrokarbon kaynağının Karadeniz’de bulunan rezervler olduğunu, ilerleyen süreçlerde bu rezervlere yenilerinin ekleneceğine inandığını sözlerine ekledi. Türkiye’nin kendi çıkaracağı gazın ithal edilenlere göre çok daha ucuz olacağını belirtti. Vatandaşların bu gazdan daha ucuz faydalanacaklarını ve hedeflerinin 2023 yılında bu gazı kullanıma sunmak olduğunu belirtti.

fatih-sondaj-16-9-1597908439-880x495.jpg

Türkiye’nin arama faaliyetlerinin Doğu Akdeniz’de de devam edeceğini ve zorbalığa veya tehditlere boyun eğilmeyeceğini belirtti. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs halkının haklarını her platformda sonuna kadar arayacaklarını ve hiçbir şekilde oldubittiye getirilmesine izin verilmeyeceğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin doğal gaz rezervleri ile yeni bir döneme girmiş olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.