Covid19 Tanısı Konmuş Hastalardan Filiyasyon Ekiplerine Şaşırtan Davet…!

Covid19 Tanısı Konmuş Hastalardan Filiyasyon Ekiplerine Şaşırtan Davet…!

Bütün dünyayı etkisi altına alan covid19 ile savaşımız hala devam ediyor. Aşı çalışmaları faz süreçleri devam ederken hala kesin bir tedavi yöntemi bulunamadı.

 

Bütün dünyayı etkisi altına alan covid19 ile savaşımız hala devam ediyor. Aşı çalışmaları faz süreçleri devam ederken hala kesin bir tedavi yöntemi bulunamadı. Ülkemizde tüm çalışmalarına ara vermeden kesintisiz devam ediyor. Ülkemizde turizmin göbeği olan ve bir çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya’ da filiyasyon ekibi olarak ortalama 500 kişi her gün aktif olarak görev alıyorlar. Sabah sekizde tedbirlerini alıp her gün hasta bireylerin kapısını çalıyorlar. Gidecekleri adresler önceden belirleniyor bunun yanı sıra pozitif çıkmış vatandaşlar tek tek aranarak evden dışarı çıkmamaları ve kurallar hatırlatılıyor. Bunun yanın de evlere de gidip karantina sürecini başlatan ekipler hastalara bu süreçte neler yapacaklarını maske, mesafe kurallarını, kullanacakları ilaçlarının neler olduğu ve acil bir durumla karşılaşmaları durumunda hangi numaraları arayacakları konusunda bilgilendiriliyorlar.

screenshot-8-001.png

Bunun yanında hastalardan farklı dönütlerde alabiliyorlar. 2 kişilik ekipten biri olan DR. Fatma Öztürk ve yanındaki ekip arkadaşı Diş Teknikeri Ö. Furkan Işık ziyarette bulundukları bir hastanın kendilerine ‘neden hemen gelmediniz?’ sorusunu yönelttiğini hastaların bu durumda kendilerini değerli hissettirilmek istediklerini açıkladı. Günde ortalama 20-30 ev ziyaretinde bulunduklarını açıkladı.

İlginç diyaloglarında yaşandığını anlatan Dr. Hanım hastaları ziyarette bulunmak için aradıklarında ne zaman gelirsiniz çayı koyalım mı? Kahve içer misiniz? Gibi tekliflerin geldiğini bunlarında bizim gelenek ve göreneklerimizde aslında bulunduğunu bu durumda bile teklif edildiğini anlattı.

Diş Teknikeri Ö. Furkan Işık ise hastalının sonucuna ulaştığımızda bilgilendirmek için arıyoruz. Bu süreçte ‘neredesiniz?’ diye sorduğumuzda çok ilginç cevaplar geliyor şuan işte olduğunu söyleyen, akşama ev geçeceğini söyleyen hemen eve gitmeleri gerektiğini açıklasak da uymayıp bütün gün dışarda gezenlerde oluyor diye açıkladı.

Karantina kurallarına uyulmaması durumunda 3150 TL para cezası kesiliyor. Kesilen cezadan sonra eğer hala devam ederse tespit edilmesi halinde hastalar kredi yurtlar kurumuna yerleştiriliyor. Kaldıkları süre zarfında ki tüm masraflar kendilerinden alınıyor.

Hastalığın tamamen bitmesi ile birlikte vatandaşlar tarafından fiilasyon ekiplerini güldüren durumların daha fazla konuşulması bekleniyor. Bunların tatlı birer hatıra olarak kalması için herkes virüsün bütünüyle bitmesini bekliyor.

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.