Covid-19 virüsü Desteği! Günlük 100 TL Ödeme Yapacak!

Covid-19 virüsü Desteği! Günlük 100 TL Ödeme Yapacak!

Covid-19 virüsü salgını sebebiyle işsizlik miktarı büyümeye devam etmekte. Türkiye İş Kurumu pandemi sebebiyle işleten çıkartılan insanlara destek amaçlı maddi destek olacaktır. İŞKUR, meslek eğitimi amacıyla eğitim kurslarına katılım gösterenle hergün

 

Covid-19 virüsü salgını sebebiyle işsizlik miktarı büyümeye devam etmekte. Türkiye İş Kurumu pandemi sebebiyle işleten çıkartılan insanlara destek amaçlı maddi destek olacaktır. İŞKUR, meslek eğitimi amacıyla eğitim kurslarına katılım gösterenle hergün için 100 TL, annelere ise 400 TL kreş yardımı vermekte. İŞKUR destekleri nedir?

Pandemi sebebiyle bir çok insan işsiz kaldı, bir çok esnaf kepenklerini kapadı. Maddi açıdan zor günler geçiren insanlara İŞKUR destek sağlayacak. İŞKUR bu sürede her gün 100 TL verecek. İŞKUR, insanlara destek vermek için meslek eğitim kurslarına katılım gösterenlere günlük 100 TL arasında harçlıklar, annelere ise aylık olarak 400 TL kreş yardımı verecek. İŞKUR bu kurslarla hem gençler meslek öğretecek hem de cep harçlığı verecek. Kurslara devam eden insanların sağlık primi ödemelerini de İŞKUR sağlayacak.

3-002.jpg

Peki İŞKUR kurslarının başvuru koşulları nelerdir?

İŞKUR kurslarına başvuru yapabilmek için, Kuruma kayıtlı işsiz olmalı, 15 yaşını doldurmuş olmak, Mesleğin şartlarına uygun olarak belirlenmiş olan özel koşullara sahip olmalı, Kurumda aynı meslekte düzenlenmiş kursu bitirmemiş olmak, İş ve meslek danışmanlığından faydalanmak.

Bu koşullara uyan bireylerin yanınsa, sosyal yardım, tarımsal faaliyetlerde bulunanlar, isteğe bağlı sigortalı sayılan,  dul ve yetim aylığı alanlar, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri, engelli maaşı alanlarda İŞKUR kurslarına katılabilmekte.

İşkur Sağlık Primi Ödenme Koşulları

Katılım sağlayanlara aylık 780 -2. 870 TL (2.470 TL harçlık+ 400 TL kreş yardımı),

160 gün kurs döneminde 4.800 – 17. 200 TL (5 aylık kreş yardımı dahil) arasında ödemeler yapılacaktır.

Katılım sağlayanların sağlık primleri de İŞKUR sağlayacak.

İŞKUR Mesleki eğitim kurslarına katılan insanlara, kurslara katıldıkları gün üstünden yapılacak ödemeler şöyle;

Sanayi sektöründe mesleklerdeki düzenlenen işlerde meslek eğitim kurslarına katılım gösterenlere günlük 60 TL

Geleneksel mesleklerde meslek eğitim kurslarına katılım sağlayanlara günlük 40 TL

Garantisiz istihdam olan meslek eğitim kurslarına katılım sağlayanlara  günlük 30 TL

İşte Anne Projesi niteliğinde 0-15 yaş aralığında çocuğu olanlar ve İş Kulübü imkanlarından faydalanan ve istihdam garantili meslek eğitim kurslarına katılım sağlayan kadınlara günlük 95 TL 

Sanayi dalında mesleklere düzenlenmiş olan istihdam garantili meslek eğitim kurslarına katılım sağlayan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş aralığındaki çocukları için aylık 400 TL bakım yardımı verilecektir..

Kurs Bitirme Sertifikası Verilecek

Meslek eğitim kurslarına katılım sağlayan  insanlardan  ücret alınmamakta ve meslek eğitim kursu dönemince İŞKUR tarafınca karşılanan masrafların yanında, kursu başarılı tamamlayan insanlara kurs bitiminde Kurs Bitirme Sertifikası ve Meslek Yeterlilik Kurumunun belirtmiş olduğu Meslek Yeterlilik Belgesi zorunlu kapsamında mesleklerde kurslara katılım sağlayan bireylere de, kurs bitiminde yapılacak olan sınavda başarılı olanlara Meslek Yeterlilik Belgesi sunulacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.