CHP'li Vekilden Çin Aşıları İle İlgili Dikkat Çeken İddialar

CHP'li Vekilden Çin Aşıları İle İlgili Dikkat Çeken İddialar

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Çin’den gelecek korona virüs aşılarıyla ilgili dikkat çeken iddialarda bulundu.

Türkiye, Pazar gecesi Çin'den yola çıkacak koronavirüs aşısını bekliyor. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel'den Çin'den gelecek olan aşılara ilişkin oldukça dikkat çeken geldi. Adıgüzel, Çin'den gelecek olan aşıların paketleme işleminin Türkiye'de yapılacağını, ancak ihale şartnamesinde ciddi soru işaretleri bulunduğunu söyledi.

Adıgüzel, Türkiye'de gerçekleştirilecek olan paketleme işleminin buz kapları ile gerçekleştirileceğini, ancak bunun sağlıklı bir yöntem olmadığını, donanım ve teçhizatta eksiklik olduğunu dile getirdi.

adiguzel.jpg

"NE KADAR SAĞLIKLI OLACAĞI ŞÜPHELİ'

Adıgüzel açıklamasında, koronavirüs aşılamasının ne zaman başlayacağını herkesin merak ettiğini ve Sağlık Bakanlığı'nın bu konudaki açıklamasında 11 Aralık'ta tarihinin verildiğini belirtti. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın aşılamayı şimdi de Ocak başına çektiğini, tüm bunlar yaşanırken de Sağlık Bakanlığı'nın "Aşı paketleme ve karekodlama ihalesine" çıktığını söyledi. 

Adıgüzel bu ihale ile Çin'den gelen aşıların bloklar halinde olacağını ve paketlemesinin Türkiye'de yapılacağını söyledi. Paketleme de ihale şartnamesinde 2cc’lik flakonlarda 50 milyon şişeye bölünecek. İhale şartnamesinde virüs aşılarının nasıl paketleneceğine dair detayların yer aldığını, ancak depolama ve nakil işlemleri için herhangi bir iklimlendirme şartı konulmadığını, kendinden soğutma cihazların ihale şartnamesinde yer almadığını söyledi. 

Adıgüzel paketleme işleminin, buz kapları ile yapılacağını ve bu yöntemin ne kadar sağlıklı olduğunun şüpheli olduğunu dile getirdi. 

'BİR MANTIĞI YOK...'

Adıgüzel, Türkiye'de 50 milyon dozu aşı şişelerine paketleyebilecek donanıma sahip bir firmanın bulunmadığını, bundan dolayı bu konunun önceden halledilmesi gerektiğine dikkat çekti. Paketleme işinin eğitim, donanım ve tecrübe gerektirdiğini ifade etti. Bir firmanın bu süreçte işi alacağını insanlar eğiteceğini ve makineler alacağını vurguladı. " Bir mantığı yok" dedi.

'İHALENİN KİME VERİLECEĞİ BELİRSİZ'

Adıgüzel bu süreçte ihalenin hangi firmaya verileceğinin takipçisi olacaklarını, düşük kapasitede olmasına rağmen Türkiye'de bu işi yapabilecek birkaç tane firma bulunduğunu, şu an için ihalenin kime verileceğinin belirsiz olduğunu son olarak ekledi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.