CHP’nin Elindeki Büyükşehirlerin 20 Aylık Performansı

CHP’nin Elindeki Büyükşehirlerin 20 Aylık Performansı

31 Mart yerel seçimlerinin ardından uzun yıllardır Ak Parti ve MHP’nin elinde olan belediyeler CHP’nin yönetimine geçti.

İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından el değiştirerek Ak Parti ve MHP’den çıkmış CHP yönetimine geçmişti. Areda Survey’in araştırmalarına göre aradan geçen 20 aylık süreçte CHP’li belediyelere duyulan memnuniyetin düştüğü görüldü. CHP, en büyük kan kaybını yüzde 49.1 ile İstanbul’da yaşadı. CHP’li belediyeden memnun olan tek il ise Antalya oldu.

1585663528590-vbnvbnvbn.jpg

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından Ak Parti ve MHP’nin yönettiği 5 büyükşehir CHP’ye geçti. Areda Survey araştırma şirketi CHP yönetimlerinin beklentileri karşılayıp karşılamadığına dair bir anket gerçekleştirdi. Ankete 5320 kişi katıldı. Ankete katılan vatandaşlardan elde edilen sonuçlara göre CHP’li 5 belediyeden 4 tanesi kan kaybı yaşıyor. Özellikle İstanbul’da yaşanan kan kaybı diğer illere nazaran bir adım daha önde.

İstanbul Ak Parti Yönetimini Arıyor

Araştırmada en büyük memnuniyetsizlik oranının İstanbul’da olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanlardan 49.1 bir önceki yönetimi daha başarılı buluyor. Ankete katılanların yüzde 40.6’sı ise İmamoğlu yönteminin daha başarılı olduğu belirtiyor. İstanbul’da herhangi bir şey değişmedi diyenlerin oranı ise yüzde 40.6 oldu. İstanbul’da yapılan yerel seçimler büyük çekişmeye sahne olmuş, ikinci tura kalan seçimleri İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım’ın 800 bin oy önünde tamamlamıştı.

Ankara’da da Değişen Bir Şey Yok

Yerel Seçimlerin ardından Ankara’da Mansur Yavaş yönetimi devraldı. Aradan geçen sürede Ankaralıların memnuniyet oranında değişen pek bir şey yok. Mansur Yavaş’tan önceki yönetimi başarılı bunların oranı yüzde 39.6 olurken, Yavaş’ın yönetiminden memnun olanların oranı yüzde 38 oldu. Yönetim değişmesine rağmen Ankara’da değişen bir şey olmadı diyenlerin oranı ise yüzde 22.4 oldu.

         chp-li-buyuksehirlerin-20-aylik-karnesi-13829299-o.jpg

Mersin Eski Yönetimi Arıyor

MHP yönetmiş olduğu büyükşehirlerden Mersin’i yerel seçimlerde CHP’ye kaptırdı. Mersin’de bir önceki yönetim daha başarılıydı diyenlerin oranı yüzde 44, Vahap Seçer’in yönetimi daha başarılı diyenlerin oranı ise yüzde 30.7 olarak açıklandı. Değişim olmadı diyenlerin oranı ise yüzde 25.3 oldu.

Adana’da Eskiyi Özleyen Diğer Şehir

Adanalı vatandaşlar mevcut yönetimden memnun olmadığını belirtiyor. Araştırmada yüzde 36.7 eski yönetim daha başarılıydı diyor, Zeydan Karalar yönetimini başarılı bunların oranı ise yüzde 33.7, yüzde 29.6 ise herhangi bir değişim olmadığını belirtiyor.

CHP Antalya’da Başarıyı Yakaladı

Antalya’da vatandaşlar Muhittin Böcek’in yönetiminden memnun olduğunu dile getiriyor. Yüzde 43.9 mevcut yönetimin daha iyi olduğunu, yüzde 41.8 ise eski yönetimin daha iyi olduğunu belirtiyor. Antalya’da değişim olmadı diyenlerin oranı ise yüzde 14.3 olarak kayıtlara geçti.

34492.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.