Cep Telefonu Fiyatları Yarı Yarıya Düşecek! Dev Adım Atıldı!

Cep Telefonu Fiyatları Yarı Yarıya Düşecek! Dev Adım Atıldı!

Dev telefon markaları Türkiye’de üretim yapacağını açıkladı. Bu kararla birlikte Türkiye’de cep telefonu fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Türkiye’de cep telefonu üretimi için adımlar atılmaya devam ediyor. Oppo, Xiaomi, Tecno Mobile geçtiğimiz günlerde Türkiye’de üretim yapacağını açıklamıştı. Huawei, Samsung, TCL ve Vivo markalarının da Türkiye’de üretim için hazırlık yaptığı ifade ediliyor.

cep-telefonu-alan-yerler-istanbul.png

İstihdamı Artıracak

Bu markaların bir kısmı Türkiye’de var olan üretim tesislerini kullanarak üretim yapacakken, bir kısmı da kendi üretim tesisini kuracak. Bu yatırımlar Türkiye’nin ekonomisine milyonlarca dolarlık katkı sağlayacak, ayrıca binlerce kişinin de istihdam edilmesini sağlayacak. Türkiye’de üretimle birlikte giriş seviyesi cep telefonu modellerinin fiyatlarının da düşmesi bekleniyor, fiyatların yüzde 30-100 arasında düşmesi öngörülüyor. Oppo Türkiye’de üretime bu ay başlayacak, Xiaomi ve Tecno Mobile’de gelecek üretime başlayacaklarını açıkladı.

12 Milyon Satış Bekleniyor

Sektörün yetkili isimlerinden Mustafa Kemal Turnacı, geçtiğimiz yıl 10 milyon 500 bin adetlik satış yapıldığını, sektörün 2021 yılı hedefinin 12 milyon adetlik satış ve yüzde 5 civarında büyüme olduğunu ifade etti.

Yerli Üretimle Birlikte Fiyat Düşecek

Turnacı, dünyaca ünlü markaların Türkiye’de üretime başlamasıyla birlikte Türkiye’de giriş seviyesi cep telefonlarının büyük bir düşüş göstereceğini ifade etti. Giriş seviyesi ürünlere tüketicilerin daha kolay ve uygun bir fiyatla ulaşabileceğini dile getirdi. Turnacı, alt segmentte 2.500-3.000 TL arasında ürünlerin yoğunlukta olduğunu, firmaların Türkiye’de üretime başlamasının ardından 1.000-1.750 TL bandındaki ürünlerin yoğunluğunun oluşacağını dile getirdi.

Turnacı, Türkiye’de 200 doların altına ithal edilen ürünler için gözetim belgesi istendiğini ve bu durumun 200 dolar altı ürünlerin de vergi dilimine girmesine neden olduğunu dile getirdi. Yerli üretimle birlikte gözetim belgesi istenmeyeceğini, ayrıca gümrük vergisi alınamayacağı için vergi maliyetlerinin düşeceğini tüm bunların da telefon fiyatlarının düşmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Pozitif Etki Yaratacak

Turnacı, telefon üretimi yapacak olan firmaların ilk olarak iç pazardaki ihtiyacı karşılayacaklarını daha sonrasında ihracat gerçekleştireceklerini belirtti. Üretim tesislerinde çalışan personeller sayesinde ülkemizde nitelikli insan kaynağı oluşacağını ve ülkemize uzun vadede pozitif etki sağlayacağını söyledi.

Markalar Ne Kadar Yatırım Yapacak?

Xiaomi: Avcılar’da açacağı fabrika ile üretime başlayacak olan Xiaomi 30 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Xiaomi’nin dünyada üretim yapacağı dördüncü ülke Türkiye olacak.

Oppo: Bu ay içerisinde üretime geçecek olan Oppo 50 milyon dolar tutarında yatırım yapacağını açıkladı.

Tecno Mobile: Pendik’teki fabrikasında mart ayı içerisinde üretime başlayacak olan firma 25 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

cep-telefonu-radyasyon-a.jpg

Cari Açığın Kapanmasına Katkı Sağlayabilir

Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Murat Kırık, 2015-2019 yılları arasında 61.2 milyon adet cep telefonu ithal edildiğini belirterek, geçtiğimiz 1 milyar 847 milyon dolarlık telefon ithalatı yapıldığını bu rakamların oldukça büyük rakamlar olduğunu Türkiye’de ekonominin gelişim göstermesi için bu meblağların ülkede kalmasının son derece önemli olduğunu bundan dolayı Türkiye’de üretim hamlesinin ekonomik açıdan güzel adım olduğunu ifade etti. Yerli üretim telefonların fiyatlarda düşüş sağlayacağını ve vatandaşların cebine olumlu bir şekilde yansıyacağını ayrıca belli bir miktarda cari açığın kapanmasına da katkı sağlayacağını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.