Bursa’nın Sadece 75 Günlük Suyu Var!

Bursa’nın Sadece 75 Günlük Suyu Var!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’daki su sıkıntı hakkında çeşitli açıklamalar yaptı ve Bursa’nın en az 75 günlük suyu daha olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye genelinde bir süredir yaşanan kuraklığın Bursa üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Aktaş, ülkemizin geride kalan 30 yıl içinde en kurak yılı yaşadığını, bu seneki kış mevsiminin ise son 100 yıl içindeki en kurak kış mevsimi olduğunu belirtti. Bursa’da geçtiğimiz yıl tamirat ve tadilatlar dışında su kesintisi olmadığını, su sorunu hakkında orta ve uzun vadede planları bulunduğunu dile getirdi. Aktaş, hedef projelerinin ise Çınarcık Barajı olduğunu ve görev süresi içinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Çınarcık Barajı’nın tamamlanıp kullanıma alınması ile birlikte Bursa’nın içme suyu için kullanmış olduğu baraj sayısının 3’e yükseleceğini vurguladı.

bursa-baraj-foto-iha-16-9-1605594894.jpg

Paniğe Gerek Yok

Aktaş, Bursa’nın suyunu karşılayan Nilüfer ve Doğancı Barajı’nın bulunduğu bölgede yağış olmadığı için bazı sorunlar yaşandığını belirtti. Aktaş, paniğe kalmaya gerek olmadığını, 2019 yılının sonundan itibaren 75 tane su kuyusu açtıklarını, şayet bu kuyular açılmasaydı Bursalı vatandaşların su kesintileri ile karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Yağış olmaması halinde bile Bursa’ya 75 gün yetecek seviyede su bulunduğunu, buna ek olarak ilerleyen dönemlerde su sorunun çözmek için takviye edilmesi planlanan projeler olduğunu dile getirdi. Bursalı vatandaşların su sorunu yaşamaması için gereken tüm özveriyi göstereceklerini vurguladı. Bundan dolayı paniğe kapılınmaması gerektiğini ancak her halükarda suyun dikkatli kullanılması gerektiğini ekledi.

bursa-da-su-sikintisi-yok-3-13196936-o.jpg

Aktaş, Bursa’nın her noktasına içme suyu ulaştırabilmek için pandemi şartlarında dahi çalışmalarını sürdürdüklerini ve neredeyse 80 senedir içme suyu olmayan köylere su götürdüklerini son olarak ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.