Bu Nasıl İş! Devlet Katillere Tazminat Ödeyecek!

Bu Nasıl İş! Devlet Katillere Tazminat Ödeyecek!

Soma’da yaşanan maden felaketi sonrası 301 madencinin hayatını kaybettiği olaydan sonra hapis cezası alan Soma İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru ve teknik nezaretçi Ertan Ersoy’un aralarında bulunduğu 10 kişiye tazminat ödenecek.

 

 

Soma’da yaşanan maden felaketi sonrası 301 madencinin hayatını kaybettiği olaydan sonra hapis cezası alan Soma İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru ve teknik nezaretçi Ertan Ersoy’un aralarında bulunduğu 10 kişiye tazminat ödenecek. Bu listeye tepki gösteren Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, listelerde katillerin olduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

59c947d845d2a027e83d3ee1.jpg

13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen Soma madeni katliamında 301 madenci yaşamını yitirmişti. Bu tarihten sonra Ankara yollarına düşen birçok madencinin bağlı olduğu akitler feshedildi. Ankara’ya doğru yola çıkan madencilerin çıkardığı ses ile birlikte madencilere tazminat ödeneceği söylendi. Temmuz 2020’de mecliste kanunda düzenleme yapıldı ve Soma Kömür İşletmecisinde çalışan madenciler için tazminat verileceği duyuruldu. Bu listede 3 bin 334 madencinin yer almamsı ile birlikte hak arayışları devam etti.

 

Tazminat Alan Bazı Kişiler Şok Etkisi Yarattı!

somadepo-16-9-1601654826.jpg

Tazminatlarını alamayan işçiler tazminat listesinde gördükleri isimler karşısında adeta şok oldular. Soma faciasında yetkili olan ve madencilerin ölümünde birinci derecede kusuru bulunan kişilerin isimlerinin yazılı olduğu tazminat listesi işçileri çileden çıkardı. Tazminat alacak olan 10 kişinin imi işçilerde tepkilere sebep olurken bu kişilerin 301 madencinin ölmesinden kaynaklı hapis cezasına çarptırılmış olmasıyla akıllara katillere tazminat mı verilecek sorusunu getirdi. İşte tazminat listesinde yer alan 10 kişinin aldığı hapis cezaları;

  • Ramazan Doğru – 22 yıl 6 ay hapis aldı
  • Ertan Ersoy – 18 yıl 9 ay hapis aldı
  • Mehmet Ali Günay Çelik – 11 yıl hapis aldı
  • Yasin Kurnaz – 10 yıl 10 ay hapis
  • Hilmi Kazık – 10 yıl 10 ay hapis
  • Hüseyin Alkan – 10 yıl hapis
  • Mehmet Erez – 10 yıl hapis
  • Fuat Ünal Aydın – 8 yıl 4 ay hapis
  • Haluk Evinç – 8 yıl 4 ay hapis aldı
  • Murat Bodur – 6 yıl 3 ay hapis aldı

Listede bu 10 kişinin ismini gören Bağımsız Maden İş Sendikası Avukatı Mürsel Ünder, bu listede bulunan kişilerin kendilerini derinden üzdüğünü ifade etti. Bu listenin çarpık olarak hazırlandığını ifade etti. Öte yandan sendikanın örgütlenme uzmanı Kamil Kartal ise duruma tepki göstererek; “Listelerde katiller var, listeler düzeltilmeli” dedi.