Bu İllerde Yasaklar Kalkacak! Normalleşme İle İlgili Önemli Gelişme!

Koronavirüs sebebiyle alınan tedbir ve kısıtlama kararlarının etkisini göstermesi ile birlikte en çok merak edilen şeylerden bir tanesi bu yasakların ne zaman kalkacağıydı.

 

 

Koronavirüs sebebiyle alınan tedbir ve kısıtlama kararlarının etkisini göstermesi ile birlikte en çok merak edilen şeylerden bir tanesi bu yasakların ne zaman kalkacağıydı. Bu bağlamda yapılan çalışmalar neticesinde yaş aralığına göre alınan yasak kararlarında revizeler yapılarak bu yaş gruplarının günün belli saatlerinde dışarı çıkması sağlanacak.

 

Vaka Oranı Yüzde 1 Altında Olan Şehirler

Koronavirüs testlerinin pozitiflik durumları % 1 altında olan şehirler için yasakların esnetilmesi yetkililer tarafından kararlaştırıldı. Buna göre pozitif oranları % 1 altında olan şehirlerde hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılarak kademeli olarak cafe ve restoranların açılması çalışmaları da yapılacak.

 

65 Yaş Üstü ve 18 Yaş Altı

Pozitif vaka durumlarına göre yasakların hafifletileceği bazı çalışmalardan bir tanesi de 65 yaş üstü ile 18 yaş altı vatandaşlar için alınacak kararlar olacaktır. Buna göre vaka sayısı düşük olan şehirlerde bu vatandaşların ilerleyen haftalarda sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılmakla birlikte bu şehirlerde sinema, düğün salonları ise belirli kademeler ile açılmaya başlayacak.

 

Yerli Aşı Açıklaması

Yerli aşı ile ilgili çalışmalara dair yürütülen sürecin de artık sona ermeye başladığı yetkililerce açıklanırken, Haziran ve Temmuz aylarından itibaren yerli aşının hazır hale geleceği öngörülmekte. Ayrıca yerli aşıda önümüzdeki hafta Faz 2 çalışmalarının başlayacağı belirtildi