Boyun Tutulması Nasıl Geçer? Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer? Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Günümüzde hemen hemen her insanın başına gelebilen boyun tutulması rahatsız edici bir durumdur.

Günümüzde hemen hemen her insanın başına gelebilen boyun tutulması rahatsız edici bir durumdur. 7’den 70’e her insanın bu tür bir duruma yakalaması söz konusudur. Özellikle sürekli masa başında oturup iş yapan ya da uzun süre oturarak vakit harcayan, öte yandan cereyana tutulma, kasların sertleşmesine neden olacak kadar stres çekme, duş sonrası soğuk hava akımına kapılma, yastıkların çok yumuşak ve alçak olması ve uzun bir zamanca yanlış pozisyonda oturmak boyun tutulmasına neden olabilir. İnsanların başına sıkça girdiği boyun tutulması uygulanacak basit ve kolay birkaç yöntemle halledilebilir. Evde boyun tutulmasını tedavi edici yöntemleri şunlardır;

Boyun Tutulması Nasıl Geçer? 

Boyun tutulmasına yakalanan insanlar, bulunduğu ve yaşamakta olduğu ortamda soğuk hava akımına dikkat etmeli, iş yerinde çalışma masasında uzun süre oturmamalı ve özellikle stresli bir ortamdan uzak durulmalıdır. Şayet, boyun tutulmasına maruz kalmış iseniz birtakım yöntemlerle bu rahatsız edici durumdan kurtulabilirsiniz. İşte yöntemler;

Soğuk Su Torbası Uygulaması

Boyun tutulmasının yol açtığı ağrı ve sızının hafifletilmesine yardımcı olmak gayesiyle soğuk su torbası uygulaması yapılabilir.  Bunun için bir torbanın içerisine soğuk olan 1 litre suyu koyup ilgili boyun bölgesine tatbik ediniz. Burada suyun soğuk olması önemlidir ama buz olmamalıdır. Lakin buz koyacak iseniz araya mutlaka bir bez ya da tülbent koymanız daha faydalı olacaktır. Aksi halde buz bölgede tahriş veya kızarıklığa neden olabilir. 30 dakika kadar soğuk su uygulaması yeterli olacaktır.

Sıcak Su Uygulaması

Soğuk su ve sıcak su uygulamasını aynı günde yapılmaması gerekmektedir. Aksi halde boyun tutulması daha ileri boyuta taşınabilir. Sıcak su uygulaması için bir havluyu ısıtıp boynun tutulan bölgesine konup 5 dakika bekledikten sonra tekrar havluyu ısıtıp ilgili bölgeye koymanız böylece toplamda yarım saat kadar bu uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ılık bir banyo yapıp boynunuzu sarmayı ihmal etmeyin. Bu uygulamadan sonra boynunuzun soğuktan korunmasına da dikkat ediniz.

Ağrı Kesici Krem Uygulaması

Boyun ağrıların giderilmesi için ağrı kesici kremler kullanılabilir. Boyun bölgesine masaj ile yapacağınız kremli uygulama boynunuzda oluşan kasılmaları da engelleyecektir. Eczaneden almış olduğunuz krem doktorunuzun veya eczanecinin size önerdiği şekilde bölgeyi 5 - 10 dakika kadar masajla ovalama işlemi yapınız. Ardından boynunuzu bir tülbent ile sarınız. Bir süre sonra rahatlayacağınızı hissedeceksiniz.

Hafif Egzersizler

Uzun süre hareketsiz, pasif bir şekilde duran kişilerde oluşan boyun tutulmasına en iyi çözüm biraz hareket ve biraz hafif egzersiz yapmak faydalı olacaktır. Çok hafif şekilde boyunuzu beşer onar defa sağa sola yukarı aşağı indirip kaldırmanız boyun tutulmasına iyi gelecektir. Bu uygulamayı sabak yatağınızdan kalktıktan sonra uygulamanız daha doğru Davranış olacaktır.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Bu yöntemlerden başka boyun tutulmasına ne iyi gelir? Diye düşünüyor iseniz işte size birkaç tane alternatif çözüm;

  • Hareketli bir yaşam tercih etmeniz boyun tutulmasının önüne geçecektir.
  • Günde beş ila on dakikanızı ayırarak boyun egzersizleri yapmanız boyun tutulmasına iyi gelecektir.
  • Boyun tutulmasına maruz kalmış iseniz ilgili bölgeye masaj ile ovma yaparak oluşan ağrıyı hafifletebilirsiniz.
  • Masa başında çok vakit harcıyor iseniz dik durmanız faydalı olacaktır.
  • Sürekli aynı pozisyonda durmamanız faydanıza olacaktır. 
  • Yastık tercihlerinde mümkün olduğunca yumuşak ve alçak olmamasına dikkat ediniz. Öte yandan çok yüksek yastıklarda boyun tutulmasına neden olabilir. Bunlara dikkat etmekte büyük fayda vardır.
 

Boyun Tutulması İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Boyun tutulma vakaları genel olarak 7 ile 10 gün arasından kendiliğinden geçmektedir. Bu süre zarfından geçmeyen ve daha uzun süren durumlarda hemen bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.