Boykot çağrıları son buldu : Arap aktivistler Türkiye’ye destek çıktı !

Boykot çağrıları son buldu : Arap aktivistler Türkiye’ye destek çıktı !

Suudi Arabistan Ticaret Odalarının Konsey Başkanı olan Aclan bin Abdulaziz el-Aclan’ın Türk mallarına karşı yapılan boykot çağrısı ters teptirdi. Körfez ülkelerinden insanları hayrete düşürdü. Sosyal medya kullanıcıları “Türkiye’ye destek” kampanyasını..


Suudi Arabistan Ticaret Odalarının Konsey Başkanı olan Aclan bin Abdulaziz el-Aclan’ın Türk mallarına karşı yapılan boykot çağrısı ters teptirdi. Körfez ülkelerinden insanları hayrete düşürdü. Sosyal medya kullanıcıları “Türkiye’ye destek” kampanyasını sosyal medya üzerinden başlattı. Twitter üzerinden büyük ilgi görmüş olan kampanyada, Türk mallarının kalitesi ve bunun yanı sıra Türkiye’nin dünyada bulunan mazlumlara sahip çıkışını önemle vurguladı.

images-91.jpeg

Körfez ülkelerinden bu duruma karşı çıkan aktivistler, sosyal paylaşım sitesi olan Twitter'da, Türkiye'ye destek için toplandılar. Harekete geçerek, Arapça "Türkiye'ye destek olmak için halk kampanyası" başlattılar. Bu etiket ile bir kampanya başlattılar. Söz konusu olan ifade, oluşturulduktan ve paylaşıldıktan iki saat sonra Twitter'da en çok paylaşılan etiket oldu. Suudi Arabistan Ticaret Odaları Konsey Başkanı olan Ajlan bin Abdulaziz al-Ajlan, 3 Ekim'de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Türkiye'ye turizm, ithalat ve yatırım ve alanlarında boykot" çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine tüm Suudi Arabistan vatandaşlarının bu işin bir "görevi" olduğu ileri sürmüştü. Tüm bunlara yönelik Arap aktivisler, Türkiye'nin Müslüman vatandaşlarının yanında duran tutumunu övgüyle bahsetti. Daha sonra Türkiye'ye destek oldu.
Kampanyaya katılıp, etiketi paylaşan ve aralarında Suudi Arabistanlıların da olduğu yüzlerce vatandaş ve sosyal medya kullanıcıları, Türkiye'nin tüm dünyada ki yardıma ihtiyacı olan kişilerin yanında olduğunu söylerken, Türk ürünlerinin de ne kadar kaliteli olduğundan bahsetti. Suudi yazar olan Ömer bin Abdulaziz, "Cemal Kaşıkçı üzerine olan cinayetini ortaya çıkardıkları ve Filistin davasına destek gösterdikleri için ve ürünleri Cebel Ali'den getirmedikleri için Türkiye'ye teşekkürler" ifadelerini kullanarak, konuşmasını sonlandırdı. Bir diğer kampanyaya katılan Suudi akademisyen olan Ahmed bin Raşid bin Said de, Twitter sosyal medya hesabında "Biz Türkiye'ye destek olmak için halk kampanyasından yana olan bir ulusuz. Türk ürünlerine karşı yapılan boykota karşı çıkıyoruz” dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.