Borcu Olan Herkesi İlgilendiriyor.. O Borçlar Siliniyor

Borcu Olan Herkesi İlgilendiriyor.. O Borçlar Siliniyor

Borcu olan herkesi çok yakından ilgilendiren, SSK, SGK ve Bağ-Kur çalışanlarına müjdeli haber geldi.

Milyonlarca borçlunun büyük bir merakla beklediği, yapılandırma ile ilgili düzenleme Meclis’te kabul edildi. Borçlar Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören ve İstihdam teşviki de içeren İşsizlik Sigortası ile ilgili Kanun Teklifi’nin ilk 10 maddesi kabul edildi ve yasalaştı.

1440x810-cmsv2-b3b93edf-8174-5e84-b6d3-469f0f51222a-4231652.jpg

Kanunu’n yasalaşmasıyla birlikte vatandaşlar hangi borçları kapsadığını merak etmeye başladı. Yeni düzenleme, idari para cezaları, damga vergisi, prim borçları, özel işlem vergisi ve bunların gecikme cezalarının yapılandırılmasını öngören Kanun Teklifi’nin ilk 10 maddesi Meclis’te kabul edildi ve yürürlüğe konuldu. Lakin yeni düzenlemenin bu borçların ne kadarlık kısmını kapsadığı ise hala merak ediliyor.

Kabul edilen yasa içerisinde hem işverenlerin hem de vatandaşların borçları bulunuyor. Yeni düzenleme sayesinde her iki tarafında borçlarını ödemesi bir nebze de olsa kolaylaşacak. Ayrıca koronavirüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı bugünlerde herhangi bir yapılandırmadan yararlanmak oldukça kolay hale geldi.

Düzenleme ile yapılandırma kapsamına, 2020 yılı Ağustos ayı öncesine ait, genel sağlık sigortası primi, sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, damga vergisi, meslek hastalıkları ve iş kazası sonucunda doğan rücu alacakları, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri ve bunlara bağlı olan gecikme zamları, eğitime katkı ve özel işlem vergisi düzenleme kapsamına giren borçlar arasında.

Bunlara ek olarak özel nitelikteki inşaatlarda eksik hesaplanan işçilik tutarı üzerinden sigorta primi ve buna bağlı gecikme zammı alacakları da düzenlemeye dahil edildi.

basliksiz-17534771605e5a9787d758c.jpg

İşverenler çalıştırdıkları işçilerin SGK prim ödemelerini yapmak zorundalar. Primlerini zamanında ödemeyen işverenlerde yeni düzenlemedeki sigorta primi yapılandırmasından yararlanarak borçlarını yapılandırabilir ve ödeyebilir. Yapılandırma 2020 yılı Ağustos öncesini kapsadığı için bu dönemden önce biriken SGK prim borcu olan işverenler borçlarını yapılandırarak ödeyebilir.

Ayrıca Bağ-Kur’a tabi olan sosyal güvenlik destek prim ödemesi gereken dönemde borçlarını ödemeyen ve SGK’ya borçlu durumda olan kişilerde yeni düzenleme ile borçlarını yapılandırarak kapatabilir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS), 2012 yılında hayata geçirildi ve tüm vatandaşlar bu sisteme dahil edildi. Bu sistem kapsamında olan vatandaşlar yaptırdıkları gelir testi sonucuna göre belirlenen tutarlardaki primleri ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oldular. Herhangi bir desteği olmayan ve hane geliri 2020 yılı için 981 TL’nin altında olan kişilerin primleri devlet tarafından ödenmekte ve bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Gelir testi yaptırmayan kişilerin ise GSS prim borçları her ay katlanmaktadır. Bu kişiler yeni düzenleme ile borçlarını yapılandırarak düzenli bir şekilde ödemeye devam ederlerse sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmaya devam edebilecek.

008e8c27-b2ca-45f7-bc30-44bfa1934cc8.jpeg

Hane geliri 2020 yılı 981 TL’nin üzerinde olan kişilerin GSS prim borçlarını e-devlet üzerinden kontrol etmesi ve sağlık hizmetlerine ulaşımda herhangi bir sorun yaşamamak için borçlarını düzenli bir şekilde ödemesi tavsiye edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum