Borcu Olan Esnafa Müjdeli Haber! Borçlara 18 Ay Taksit Geliyor Faizler Siliniyor!

Borcu Olan Esnafa Müjdeli Haber! Borçlara 18 Ay Taksit Geliyor Faizler Siliniyor!

Koronavirüsten dolayı borcunu ödeyemeyen esnaflar için yeni bir yapılandırma paketi hayata geçirildi. Buna göre borçların faizleri silinecek, ana para ödemesi ile taksitlendirilecek.

Koronavirüs pandemisi her şeyi olduğu gibi ekonomiyi de derinden etkiledi. Bu süreçte kısıtlamalardan dolayı sayısız iş yeri kapanmak zorunda kaldı. Gelirleri azaldığı için borçlarını ödemekte zorlanan veya ödeyemeyen esnaflar için yeni bir destek kampanyası hayata geçirildi. Yeni destek kampanyasına göre Halkbank üzerinden kullandırılan kredilere erteleme gelecek, ayrıca gecikme faizleri de silinecek.

2908808-600x314.jpg

Faiz Yüzde 4’te Kaldı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birlikleri Merkez Birliği, Halkbank üzerinden yapılacak kredi kullanımlarına kefalet vermişti. Yeni destek kampanyasına göre TESKOMB, alacağı gecikme faizlerinden vazgeçecek, borçlar içinse 18 ay taksitlendirme imkanı sunulacak. Daha önceki yapılandırmalardan yararlanan ve borç ödemeleri devam edenlerin ise borçları faizsiz bir şekilde 6 ay süreyle ertelendi.

TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, kredi faiz oranlarında bir değişim olmadığını ve faiz oranlarının yüzde 4-4.5 arasında sabit kaldığını dile getirdi. Akgül, pandemi sürecinde esnafların büyük zorluklar yaşadığını bundan dolayı esnaflara yardımcı olmak için böyle bir karar aldıklarını söyledi.

100 binden Fazla Müracaat Var

Akgül, borçların yeniden yapılandırılması için yapılan başvuruların 100 bini geride bıraktığını belirtti. Kredi kampanyasının hayata geçirildiği zaman 3-4 milyar lira civarında kredi kullanıldığını ve şu an için yapılandırılmak istenen toplam miktarın 500 milyon liradan fazla olduğunu da ekledi.

Önemli Bir Destek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, zor günler geçiren esnaflar için oldukça önemli bir destek olduğunu dile getirdi.

salginda-piyasaya-pompalanan-para-milyonlarin-degil-milyonerlerin-cebinde-para-politikasi-mi-gariban-sopasi-mi-788400-5.jpg

18 Ay Taksit

Bakan Pekcan, TESKOMB’un gecikme faizlerinden vazgeçtiğini dile getirerek ana para borçlarına da 18 ay taksitlendirme imkanının olduğunu ve borç yapılandırmanın 18 Mart 2021 itibariyle başladığını ifade etti.

6 Ay Erteleme

Bakan Pekcan, ayrıca önceki yapılandırmalardan yararlanan ve borç ödemeleri devam edenlerin borçlarının da 6 ay süreyle faizsiz bir şekilde ertelendiğini sözlerine ekledi.