Asgari Ücret Tartışılırken Hangi Patrona Ne Kadar Teşvik Verildi?

Asgari Ücret Tartışılırken Hangi Patrona Ne Kadar Teşvik Verildi?

Asgari ücretin tartışıldığı 2020 yılının son günlerinde bazı patronlara ne kadar teşvik verildiği belgelendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Kasım ayı teşvik belgelerinin listesini resmi gazetede yayınladı.

 

 

Asgari ücretin tartışıldığı 2020 yılının son günlerinde bazı patronlara ne kadar teşvik verildiği belgelendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Kasım ayı teşvik belgelerinin listesini resmi gazetede yayınladı. 1009 tane teşvik yatırım belgesi düzenlenirken bunlardan en dikkat çekici olanı ise Kocaeli Belediyesi’ne verilen 375 milyon TL’lik teşvik oldu. Belediyeye sağlanan bu teşvik su ve kanalizasyon hizmeti adı altında KDV istisnası olarak belirtildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne sağlanan teşvik miktarı dışında bazı dikkat çeken teşvikler ise şirketlere yapıldı. İşte o şirketlerden bazıları ve aldıkları teşvik miktarı.

 

Ferrero Fındık Yeni Tesisi İçin 667 Milyon TL

findigin-krali-ferrero-1547144084.jpg

İtalyan şirket Ferrero Oltan Fındık’ı satın alarak bu sektöre 2014 yılında giriş yapmıştı. Son açıklanan teşvik belgeleri içerisinde dikkat çeken Ferrero Fındık’a sağlanan teşvik miktarı 667 milyon TL olarak açıklandı. Şirketin yeni açacağı tesis için aldığı bu teşvik miktarını Düzce’de kuracakları yeni tesis için harcayacakları da belirtildi. Bu teşvik miktarı ise şirketin KDV ve vergi muafiyetine tabi tutularak belirlendiği de yine belgelenerek resmi gazetede yayınlandı.

 

Aselsan’a 229 Milyon TL Teşvik!

Resmi gazetede yayınlanan teşvik belgeleri için Aselsan’a ise 229 milyon TL teşvik miktarı sağlandı. Buna göre dev şirkete % 70 vergi indirimi uygulanırken, KDV istisnası hakkı tanındı. Ayrıca faiz desteği ve gümrük vergisi muafiyeti de yine bu şirkete sağlanan teşvik arasında açıklandı. Tüm bu düzenlemeler yan yana gelince şirkete tanınan teşvik miktarı 229 milyon 110 bin TL olarak belgelenmiş oldu.

 

LC Waikiki’ye Rekor 3,65 Milyar TL

lcw-ve-mavi-internet-sitelerini-de-kapatti-h126577-eb0a4.jpg

Düzenlenen teşvik belgeleri içerisinde en dikkat çekici olanlardan bir diğeri ise giyim markası LC Waikiki’ye tanınan teşvik miktarı oldu. Şirketin Aksaray’da yeni yatırım alanı için teşvik belgesi aldığı belirtilirken bu miktarın 3,65 TL olması adeta dudak uçuklattı. 2021 yılında temeli atılacak olan yeni yatırım alanı için oldukça büyük miktarda teşvik alan LCW bazı vatandaşlar tarafından çıkan haberler sonrası eleştirilere maruz kaldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.