Birleşmiş Milletlerden Açıklama!

Birleşmiş Milletlerden Açıklama!

Koronavirüs aşılarının dünya genelinde yaygınlaşmaya başladığı son aylarda artık gündem aşı olmaya devam ederken, bazı istatistik veriler ve ortaya çıkan sonuçlar oldukça korkunç bir tablonun önümüze gelmesine neden olabilir.

 

 

Koronavirüs aşılarının dünya genelinde yaygınlaşmaya başladığı son aylarda artık gündem aşı olmaya devam ederken, bazı istatistik veriler ve ortaya çıkan sonuçlar oldukça korkunç bir tablonun önümüze gelmesine neden olabilir. BM Genel Sekreteri Guterres tarafından, mutasyon geçiren virüsün daha ölümcül olabileceği korkusu aşı ile ilişkilendirildi.

5cb6b598ae78491fa4db206f.jpg

Aşı şartlarına değinen Guterres, aşılara eşit miktarda erişimini sağlanmaması halinde mutasyon geçiren virüsün daha ölümcül etkilerle ortaya çıkacağına değindi. Ayrıca virüsün birçok ülkede gecikmesi ve bazı yoksul ülkelerin aşı yaptıramaması sebebiyle mutasyon riskinin daha da kötüye gidebileceğini söyleyen BM Sekreteri, üretilen aşıların mutasyon karşısında etkisiz kalması senaryosunun gerçekleşebileceğini ve bu bağlamda ciddi ölüm oranlarının ortaya çıkabileceğini belirtti.

kapak-152930.jpg

Uluslar arası yapılan tüm toplantılarda ülkelerin küresel bir aşı kampanyasına girişmesinin gerekliliği üzerinde duran Guterres, küresel bir aşılama olmaması halinde her zaman mutasyon tehlikesi ve virüsün yayılım göstermesi riskinin var olacağını belirtti. Küresel bir aşılama yapılamaması halinde yeni mutasyon virüslerin ortaya çıkması ve aşıların bu mutasyonlara karşı etkisiz kalması gibi durumların söz konusu olabileceğine değinen BM Sekreteri, bu senaryoya tüm dünya liderlerinin ciddi şekilde önem vermesi gerekliliğine dikkat çekti.

birlesmis-milletler-den-koronavirus-sonrasi-dunyayi-bekleyen-iki-senaryo-754181-5.jpg

Aşıların tedarik edilme süreçlerinin ayrıca eşit şartlarda olmadığına da değinen Guterres, ülkelerin kendi içinde virüsü kontrol altına almalarının anlam ifade etmeyeceği senaryoda küresel ekonominin gerçekliği nedeniyle ülkelerin aşı durumunu küresel ölçekte ele almalarının önemine vurgu yaptı. Gelişmiş ülkelerin diğer yoksul ülkeleri ihmal ederek virüsü kendi içlerinde yok edecekleri düşüncelerinin son derece etkisiz bir davranış olacağına da değinen Guterres, topluca bir küresel mücadele ve küresel bir aşılama disiplinin tek kurtarıcı eylem olacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.