Bir Avrupa Ülkesi Daha Koronavirüs Kısıtlamasına Gidiyor! Sokağa Çıkma...

Bir Avrupa Ülkesi Daha Koronavirüs Kısıtlamasına Gidiyor! Sokağa Çıkma...

Avrupa ülkelerinin çoğunda koronavirüsün ikinci dalgası çok şiddetli bir şekilde artış gösterirken bu ülkelerden biri olan Portekiz’de de virüs kısıtlamalarına geçiş kararı verildi.

 

 

Avrupa ülkelerinin çoğunda koronavirüsün ikinci dalgası çok şiddetli bir şekilde artış gösterirken bu ülkelerden biri olan Portekiz’de de virüs kısıtlamalarına geçiş kararı verildi. Geride kalan hafta da İspanya ve Fransa sokağa çıkma yasakları ve karantina tedbirlerini devreye sokmuştu. Dün ise başka iki Avrupa ülkesi İngiltere ile Avusturya sokağa çıkma yasaklarını uygulayacaklarını duyurmuştu. Avrupa’da inanılmaz vaka sayılarına ulaşan koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin sahası genişliyor. Geride kalan haftalarda şehir giriş çıkışlarında ve sokağa çıkışlarda bazı tedbirleri devreye sokan İspanya’nın komşu ülkesi Portekiz’de bazı kararlar almaya başladı. Ciddi vaka artışlarının görülmeye başlandığı Portekiz’de yetkililer tarafından yapılan durum toplantısı sonrası bir dizi karantina ve sokağa çıkma yasaklarının uygulanacağı bilgisi verildi. İki haftalık bir tedbir olarak uygulamaya sokulacak olan bu düzenleme iki hafta sonunda değerlendirmeye alınacak ve gerekirse daha da sıkı tedbirler uygulamaya sokulacak.

220px-ptcovid19.png

Geçtiğimiz haftalarda belli saatlerde sokağa çıkma yasakları uygulamasına geçen Fransa’da dün açıklanan koronavirüs vaka sayıları korkunç seviyelere tırmandı. Fransız yetkililer tarafından açıklanan verilere göre 24 saatlik gün dilimi içerisinde 49 binden fazla vaka tespitinin yapıldığı belirtildi. Avrupa ülkelerinde yaşanan bu korkunç artışlar beraberinde bir dizi tedbirleri de getirmeye başladı. Avrupa’nın büyük ülkelerinden Fransa, İspanya, İngiltere, Avusturya’da başlayan sıkı tedbirler Portekiz’de de uygulanmaya başlıyor. Öte yandan kritik seviyede olan iki büyük Avrupa ülkesi Almanya ve İtalya’da küçük çaplı tedbirler alsa da her an sıkı tedbirlere geçmek için hazır durumda bekliyorlar.

 

Portekiz’de Okul ve İş Dışında Herkes Karantinada Kalacak

 

Artan koronavirüs vakaları ile birlikte bir dizi sıkı tedbirlere geçiş yapacak olan Portekiz’de uygulanacak tedbirlerin neler olacağı da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. İlk etapta halkı sokaklardan çekmeye çalışan Portekiz hükümeti; iş ve okul dışında halkın evde karantinada kalmasını sağlayacak. Bu hamle ile sokaklarda ki yoğunluğu düşürmeye çalışan hükümet yetkilileri, gece 22:00’dan itibaren tüm mekanların kapatılacağını belirtti. Alınacak bu tedbirler ülkenin 4’te üçünde uygulanacak olup başkent Lizbon’da bu tedbirler kapsamına dahil edilecek. Öte yandan Lizbon dışında Portekiz’in en büyük şehirlerinden olan Porto’da da bu tedbirler uygulamaya sokulacak. Hükümetin sağlık sisteminin çökmesinden korktuğu Portekiz’de bu tedbirler ile vaka sayılarının düşürülmesi hedeflenirken, belirlenen tedbirlerin iki hafta sonra tekrar gözden geçirileceği de belirtildi. İki hafta sonunda durum değerlendirmesi yapacak olan hükümet buna göre kararlar verecek.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.