Bilim Kurulu’ndan Sahte Aşı Konusunda Uyarı Geldi!

Bilim Kurulu’ndan Sahte Aşı Konusunda Uyarı Geldi!

Bilim Kurulu’ndan sahte aşı konusunda uyarı geldi. Aşının devlet kontrolünde yapıldığı, başka çağrılara kulak asılmaması gerektiği ifade edildi.

Türkiye’de koronavirüs aşısının devlet kontrolünde ve ücretsiz bir şekilde yapılacağı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı. Vatandaşlara ulaşarak para karşılığında aşıda öncelik sağlayacağını belirten dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Bu kişiler hakkında adli işlem başlatılacağı belirtildi.

115602284-hi064300325.jpg

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan konuyla ilgili olarak uyarı geldi.

İlhan, yurt dışından aşı getirdiğini iddia ederek vatandaşları dolandırmaya çalışanlara karşı dikkatli olunması gerektiğini, aşının devlet kontrolünde, ücretsiz bir şekilde yapıldığını belirtti.

Vatandaşlara, ‘Aşı sıranızı erkene alalım’, ‘Aşıları yurt dışından getirdik’, ‘Alman aşısı satalım size’ tarzında söylemlerle ulaşan kişiler olduğunu, bu tarz söylemlere kesinlikle itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti. Koronavirüs aşsının ücretsiz bir şekilde yapıldığının unutulamaması gerektiğini söyledi. Türkiye’de sırası geldiğinde herkesin aşı olacağını ifade etti.

1597303994744-bnbnbn.jpg

İlhan, yurt dışında para karşılığında aşı satan ülkeler olduğunu, ancak buradan aşı getirdiğini iddia eden kişilere itibar edilmemesi gerektiğini zira getirmiş oldukları aşının sahte olma ihtimalinin de yüksek olduğunu belirtti. İlhan, bunun büyük bir suç olduğunu, sağlık kuruluşlarında yapılan aşılar dışında kimsenin başka bir yerde aşı olmaması gerektiğini söyledi.

Yurt dışından aşı getiren ve bunu fahiş fiyatlarla satan kişilerin aşısının içinde ne olduğunun bilinmediği, bu aşıların ölüme varan çok ciddi sağlık sorunları yaratabileceği vurgulandı. Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde aşının hangi gruplara uygulandığına dair detaylı bilgilerin bulunduğunu ve ücret karşılığında kimsenin sırasını öne aldıramayacağı belirtildi.

Toplam Aşılama 6.5 Milyonu Geçti

14 Ocak günü başlatılan kitlesel aşılama devam ediyor. Şimdiye kadar 6.5 milyondan fazla aşı uygulandı. İstanbul 1 milyon 49 bin ile en çok aşı uygulanan şehir konumunda.

5fffcbc479da3e1a54736b92.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.