Berber ve kuaförlerin açılış – kapanış saati değişti!

Berber ve kuaförlerin açılış – kapanış saati değişti!

Bakanlıktan yapılan açıklamayla birlikte il valiliğinde ‘’iş yerlerinin çalışma saatleri’’ konulu genelge gönderildi.

 

Gönderilen genelgede yeni tip korona virüs salgınıyla mücadelede virüsün yayıma hızını düşürmek için yeni tedbirler alındı. Bundan kaynaklı olarak bazı iş yerlerinin açılış ve kapanış saatlerinde sınırlamalar getirildi.

Vaka sayılarında yaşanan düşüş ve alının seyrinde görülen yavaşlama üzerine 1 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan önderliğin Kabine Toplantısı düzenlendi. Kabine toplantısında kontrollü normalleşme sürecine ilişkin temel usul ve esasların belirlendiğine işaret edildi. Sağlık Bakanlığınca tespit edilen kriterlere göre yurdun genel 4 farklı risk grubuna ayrıldığı belirtildi.

Kuaför ve Berber Çalışma Saatleri!

Yapılan açıklamayla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen kriterlere nazaran saatler hazırlandı. 4 ayrı riskle eşleşen şehirlerde düşük, orta, yüksek ve çok yüksek kriterleri sağlandı. Genelge de daha önce açılış ve kapanış saatleri belirlenmeyen bazı iş yerleri (market, bakkal, kasap, berber, kuaför) açılı ve kapanış saatlerinin orta ve yüksek risk grubunda 07:00 ila 20:00 saatleri arasında olduğu aktarıldı.

Vali ve kaymakamlarca belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Genel olarak bakıldığında berber ve kuaförler orta ve yüksek risk grubunda olan şehirler için 07:00 ila 20:00 saatleri arasında olduğu belirtildi.