Bal Maskesi Cilde Faydalı Mıdır?

Bal Maskesi Cilde Faydalı Mıdır?

Bal, doğal bir antibakteriyel maddedir. Cilde uygulandığında bakterilerle savaşabilir ve gözenekleri küçültebilir.

Bu sayede cildi daha güzel ve sağlıklı hale getirebilir. Balın antibakteriyel özellikleri sivilce ve sivilce sorunlarına da iyi gelmektedir. Özellikle bölgede yoğun uygulaması bu problemler için net sonuçlar vermektedir. Bal ayrıca pul pul dökülmede de rol oynayabilir. Cildi tahriş edebilen peeling ürünlerinin aksine kiri temizleyebilir ve daha yumuşak bir cilt sağlayabilir. Balın bir diğer özelliği de cildi nemlendirip nemlendirebilmesidir. Bal, cildin kaybettiği nem dengesini onarabilir. Soğuk havalarda kullanılan ağır nemlendiricilere daha iyi bir alternatiftir. Bu anlamda kuru ciltler için ideal bir çözümdür.

Bal Maskesinin Cilde Faydaları

Bal, birçok doğal cilt bakım maskesinin temel bileşenlerinden biridir. Bu derece çok kullanılmasının nedeni, cilde iyi bir şekilde nem terapisi yapması, iltihaplanmanın önüne geçmesi ve dolu yapısı (özellikle B vitaminleri) ile cildi beslemesidir.

B 1 Vitamini cildin genel manada görünümünü iyileştirir.

B 2 cildi oksidasyona neden olan serbest radikal adı verilen moleküllerden korur.

B 6, yeni cilt hücreleri üretmek için gerekli bir vitamindir, ayrıca cildi nemlendirebilir ve dış etkenlere karşı koruma sağlayabilir.

B 3, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Akne ve diğer iltihaplı cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olur. Cildi derinlemesine nemlendirir ve uzun süre nem tutar.

Bal, tüm bu özelliklerinin yanı sıra cildi de aydınlatabilir. Balın içerdiği hidrojen peroksit sayesinde bal, ciltteki lekeleri çok iyi çözebilir ve pigmentasyon sorunlarını ortadan kaldırabilir. Cilt hücrelerini yenileyebilir ve cildin daha canlı ve dengeli görünmesini sağlayabilir. Bal maskesi yaparken en önemli noktalardan biri de bal seçmektir. Baldan en iyi verimi alabilmek için organik ve daha az işlenmiş bal seçmek gerekir. Süpermarketler, yerel pazarlar ve organik gıda mağazalarında kolayca bulunabilen doğal bal türleri, pastörize veya işlenmiş bal türlerinden daha fazla faydaya sahiptir.

Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Bal maskesi nasıl yapılır? Bal maskesinin bilinen en basit yöntemi, balı tek başına kullanmaktır. Balı diğer malzemelerle karıştırmadan olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Cilde iyi gelen ve dolaşımı hızlandırarak emilimi artıran balla yüze ve boyuna masaj yapın. Bir süre bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilir ve cildi pürüzsüzleştirmek için işlemi düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz. Aynı formül çatlak dudaklara da uygulanabilir. Dudaklara doğal bal sürülürse çatlaklar kısa sürede iyileşecek ve dudaklar orijinal nemine kavuşacaktır. Tek başına bal yeterli olsa da, diğer bileşenlerle birlikte kullanıldığında daha güçlü hale gelebilir ve mükemmel sonuçlar sağlayabilir. Özellikle istenilen sonuca veya cilt problemine göre özel bir maske oluşturulabilir.

Cilt iltihabı ve sivilce problemi olan kişilere; bal, tarçın ve zerdeçal karıştırılarak formül oluşturulması tavsiye edilir.

Limon suyu ve balı karıştırarak lekelere ve yara izlerine çözüm sağlayabilirsiniz.

Öte yandan, bal ve kabartma tozu karışımı sivilce ve tıkanmış gözeneklere iyi gelir. Bal yulaf ezmesi ile karıştırılır ve cilde sürülürse soyulur, soyulur ve yenilenmeyi teşvik eder.

Bal ve hindistancevizi yağı karışımı nemlendirir. Kısacası, diğer maddelerle birlikte kullanılan veya tek başına kullanılan doğal bir bal maskesi cilt için mükemmel bir çözüm sağlayabilir. Tüm yaş grupları ve çeşitli cilt tiplerine uygun olduğu için güvenle kullanılabilir.

Elma ve bal maskesi: Elmalar C vitamini açısından zenginliği ile bilinir. Elma sağlıklı beslenmek için kullanılmasının yanı sıra cildimiz içinde bir bakım yöntemidir. C vitamini cildi sağlıklı kılar ve cildi serbest radikal hasarlarından korur. Öte yandan bal; mikroorganizmaları yok etme özelliğine sahiptir ve ciltte bakteri üremesini engeller. Güzel, pürüzsüz ve eşit bir cilt maskesi elde etmek için, bir karıştırıcıda yarım elmayı püre haline getirin. Ardından 2 yemek kaşığı bal ekleyin, iyice karıştırın ve 10 dakika buzdolabında bekletin. Hazırlanan karışımı yüzünüze uygulayın, yaklaşık 30 dakika bekleyin ve ardından soğuk suya yaklaşana kadar ılık suyla durulayın.

Muz, cilt sağlığı için gerekli olan C vitamini, potasyum ve A vitamini bakımından zengindir. Kullanımı ve hazırlaması çok kolay bir maske için olgun muzu iyice ezin ve 2 yemek kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Ayrıca göz çevresini nazikçe silebilirsiniz. Bir süre sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Bal ve yumurtanın kırışıklık önleyici mucizesi: Kaz ayakları, ince çizgiler ve kırışıklıklar cildin yaşlanmasına ve yaşlanmaya başlamasına neden olur. Bunun olmasını önlemek ve yaşlanmayı önlemek için bir yumurta akını iyice çırpın ve 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Hazırlanan maskeyi yüzünüze ve kaz ayaklarına sürün, 15-20 dakika bekletin ve ardından nazikçe yıkayın. Göze çarpan sonuçlar elde etmek için işlemi düzenli olarak tekrarlayın. Alternatif olarak, yumurta beyazı ile yumurta sarısı da kullanabilirsiniz. Sadece 2 yemek kaşığı bal ve 1 bütün yumurtayı kullanarak bir karışım elde edin. 10 veya 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla iyice yıkayıp durulayınız.