Bakan Koca: Brezilya ve Güney Afrika Mutasyonları Görüldü!

Bakan Koca: Brezilya ve Güney Afrika Mutasyonları Görüldü!

Türkiye’de koronavirüsün Brezilya ve Güney Afrika mutasyonları tespit edildi. Açıklama Fahrettin Koca’dan geldi.

 

Bilim Kurulu’nun ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 vatandaşta Güney Afrika mutasyonunun, 1 vatandaşta ise Brezilya mutasyonunun tespit edildiğini açıkladı.

Bilim Kurulu toplantısının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Fahrettin Koca, toplantıda hastalığın seyrinin ve aşılama çalışmalarının görüşüldüğünü açıkladı. Koronavirüsün mutasyonlu varyantına karşı alınması gereken önlemlerin değerlendirildiğini ifade etti.

Brezilya ve Güney Afrika Varyantları Görüldü

Bakan Koca, Türkiye’de koronavirüsün Brezilya ve Güney Afrika mutasyonlarının da görüldüğünü açıkladı. 2 kişi de Güney Afrika varyantının, 1 kişi de ise Brezilya varyantının tespit edildiğini açıkladı. Mutasyon tespit edilen vatandaşların hastanelerde izole edildiğini belirtti.

Bakan Koca, tedbirler sayesinde elde edilen kontrolün aşılamanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesine olanak verdiğini, kısıtlamaların sosyal hayatta kısıtlamalar yaratmasına rağmen elde edilen başarıların kaybedilmesine tahammül olmadığını belirtti. Eski normale dönülebilmesi için tedbirlerin elden bırakılmamasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Aşılama Takvimi

Bakan Koca, ilk etapta sağlık personelleri ile 75 yaş üzerindeki vatandaşların ilk doz aşılamalarının sürdüğünü, Çin’den gelen aşıların kontrollerinin ardından uygulanmaya başlayacağını, aşılamanın planlandığı şekilde devam ettiğini ifade etti.

Koronavirüs Mutasyonu

Bakan Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de mutasyona uğramış koronavirüs hakkında açıklama yapıldığını ve mutasyonunun normal virüse göre daha bulaşılıcılığının daha yüksek olduğunu, tüm bunlar ele aldığında gevşeme adımlarının vaka sayılarının da riskin dahada artmasına neden olabileceğini, kısıtlamaların sosyal hayatı zorlaştırdığının farkında olunduğunu ve kontrolü elden bırakmayacak şekilde düzenlemelerin yapıldığını belirtti.

YÖK’ün Üniversiteler Hakkında Görüş İstemesi

Bakan Koca, son günlerde bir süredir düşüşte olan koronavirüsün yeniden artışa geçmesi daha dikkatli olmamız gerektiğini göstermektedir. Ülke içinde kitlesel olarak hareket yaratacak, toplanmalara neden olabilecek her türlü düzenlemeden uzak durulmalıdır. Üniversitelerde yüz yüze eğitimin büyük bir hareketliliğe neden olabileceği unutulmamalıdır, bu konuda vaka sayıları ile hareketlilikten dolayı oluşabilecek olan riskler göz önüne alınmalıdır.

son-dakika-turkiye-de-koronavirusun-guney-afrika-13906470-7468-m.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.