Bakan Koca Açıklamıştı Ekim Sonu Covid-19 Aşısı Denemeleri Başlıyor

Bakan Koca Açıklamıştı Ekim Sonu Covid-19 Aşısı Denemeleri Başlıyor

Geçen hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tarafından Covid-19 aşısı faz 1 araştırmalarının iyi gittiği açıklanmıştı. Faz 1 araştırmalarının sona ermek üzere olduğunu belirten Koca, müjdenin habercisi olmuştu.

 

 

Geçen hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tarafından Covid-19 aşısı faz 1 araştırmalarının iyi gittiği açıklanmıştı. Faz 1 araştırmalarının sona ermek üzere olduğunu belirten Koca, müjdenin habercisi olmuştu. Koca’nın verdiği müjde sonrası ise yapılan son açıklama ile faz 1 araştırmalarının aşılarına başlanacağı duyuruldu. Ekim sonuna doğru 44 gönüllü üzerinde yapılacak olan aşı denemelerinin nasıl bir sonuç vereceği ise merakla bekleniyor. Yerli aşının üretilmesi için uğraşan Koçak Farma’nın CEO’su yaptığı açıklama ile adeta büyük müjdeyi verdi. Koçak Farma CEO’su Dr. Hakan Koçak’ın bu ayın sonunda aşı denemelerinin başlayacağını belirtmesinden sonra çalışmaların daha da hızlanacağını belirtti.

 

Geçen hafta Koçak Farma’nın Tekirdağ’da ki üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Bakan Koca buradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüntülü görüşme gerçekleştirerek detayları aktardı. Tarih vermeden 44 gönüllünün üzerinde faz 1 çalışmalarının denemelerine başlanacağını söyleyen Fahrettin Koca’nın açıklamalarından yaklaşık bir hafta sonra ise aşıyı üretmeye çalışan Koçak Farma’nın kendisi aşı denemeleri için Ekim sonunu işaret eden bildiriyi açıkladı. Merak edilen tüm sorulara açıklık getiren Koçak Farma’nın Genel Müdürü ve CEO’su Hakan Koçak DHA’ya konuştu. Faz 1 denemelerinin hayvanlar üzerinde ki çalışmalarla tamamlandığını belirten Doktor Koçak, bunun başarılı ve olumlu gerçekleştiğini belirtti. Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerin bitmesi ile insanlar üzerinde ki deneme safhasına geçildiğini belirten Koçak, Ekim sonunda 44 gönüllü üzerinde aşının denemelerinin başlanacağını belirtti.

5f87091f554287054ca4cb8f.jpg

2021 Mayıs Ayı’nda Aşılara Başlanacak

 

Faz 1 denemelerinin şu ana kadar başarılı gittiğini ve durmadan çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Dr. Hakan Koçak, insanlar üzerindeki deneme çalışmalarının da olumlu gitmesinden sonra aşı üretimlerinin hızlıca yapılacağını vurguladı. Ekim sonunda 44 gönüllü üzerinde insanlarda ki etkisine bakılacak olan aşının tüm safhalarının olumlu yürümesi durumunda 2021 Mayıs ayında hazır hale geleceğini belirtti. İnsanlar üzerinde ki denemelerin 3 fazdan oluştuğunu belirten Doktor Koçak, ilk fazın bu ay sonunda yapılacağını ve 44 gönüllü üzerinde deneneceğini belirtti. 2. fazda ise 200 ila 400 arasında gönüllü üzerinde aşının deneneceğini belirten CEO, 3. faz ise aşının üretilmesinden önce ki son düzlük olduğunu belirtti. 3. fazın artık binlerce insanda denenebileceğini söyleyen Koçak, tüm bunlar yolunda giderse 2021 Mayıs ayında aşıların başlanacağını belirtti. 2021 Mayıs ayında aşılamaların yapılabileceğini belirten Dr. Hakan Koçak aylık 20 milyon doz aşı üretileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.