Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Teşekkür Mektubu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Teşekkür Mektubu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan' Ermenistan'a karşı olan tavrı ve desteğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göndermiş olduğu mektubunda, Ermenistan ordusu 27 Eylül'de Azerbaycan'a karşı bir askeri provokasyon daha başlattığını, yerleşim birimlerine ve askeri mevzilere ağır toplar dahil olmak üzere çeşitli silahlarla farklı yönlerden ateş ettiğini söyledi.

Bu provokasyon neticesinde askerlerin ve sivillerin yaşamını yitirdiğini bildiren Aliyev, Azerbaycan ordusunun da bir karşı saldırı başlattığını söyledi.

Ermenistan' 27 Eylül'de saldırı, Erivan yönetiminin Azerbaycan'a karşı askeri provokasyona başvurduğu ilk olay olmadığını söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, temmuz ve ağustos aylarındaki saldırıların ve yabancıların işgal altındaki Azerbaycan topraklarına yasa dışı olarak yerleştirilmesi Ermenistan'ın saldırgan politikasından vazgeçmediğini gösterdiğini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan yönetimin "Dağlık Karabağ Ermenistan'dır" gibi sözlerle müzakere sürecini anlamsız hale getirdiğini belirtti.

İLK SAATLERDEN İTİBAREN

Ermenistan'ın yeni saldırısı, "ilk saatlerinden itibaren kardeş Türkiye Cumhuriyeti tarafından her düzeyde şiddetle kınandığını" ve hain bir eylem olarak görüldüğünü" hatırlatan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, mektubunda şunları söyledi:

"Konuyla alakalı çok açık ve sert açıklamalarınız, Azerbaycan'ın haklı davasında yalnız olmadığını bir defa daha gösterdi.

Türkiye'nin ilgili devlet kurumlarının yöneticileri, milletvekilleri ve sivil toplum temsilcileri de konuya sağlam ve net bir tavır koydu.

Türk kardeşlerimizden her gün çok sayıda destek mektubu alıyorum. Tüm bunlar Azerbaycan ve Türkiye birliğinin bir başka açık örneğidir ve Azerbaycan halkı tarafından çok değer görmektedir.

Kendim ve Azerbaycan halkı adına size ve kardeş Türk halkına bu destekten dolayı teşekkür ediyorum."

Üyesi oldukları Türk Konseyi 28 Eylül'de Dağlık Karabağ sorununun Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş sınırlarının egemenliği, toprak bütünlüğü ve dokunulmazlığı temelinde bir an önce çözülmesinin önemine dair bir bildiri kabul ettiğini belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bu bildiri için de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.