Avrupa Birliği ve İngiltere’nin Birlikteliği Sona Erdi..

Avrupa Birliği ve İngiltere’nin Birlikteliği Sona Erdi..

Avrupa Birliği ile İngiltere’nin birlikteliği yaklaşık 50 yıl sonra sona erdi. Brexit sonrasında başlayan geçiş süresi 31 Aralık 2020 itibariyle sona erdi.

Euronews’ten aktarılan haberlere göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden tamamen ayrıldığı yerel saat ile 23.00’da başkent Londra’da yer alan Big Ben çanının çalınmasıyla duyuruldu. Koronavirüs salgınından dolayı alınan tedbirlerden dolayı herhangi bir etkinlik düzenlenmedi.

373793.jpg

“Özgürlüğümüzü Elimize Aldık”

İngiltere, 1973 yılında Avrupa Birliğine üye olmuştu. 31 Ocak 2020 itibariyle de birlikten ayrılmıştı. İngiltere, her ne kadar Avrupa Birliği’nden ayrılsada Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdürecek.

Ayrılmanın ardından İngiltere ile Avrupa Birliği arasında göç, seyahat, hukuk, ticaret ve güvenlik gibi konularda yeni düzenlemeler hayata geçirildi. İngiltere yeni düzenlemeler kapsamında AB mahkemelerinin yetki alanının dışında kalacak, serbest ticaret anlaşmaları kapsamında ticari ilişkiler devam edecek.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ile birlikte İngiliz vatandaşları Avrupa Birliği ülkelerinde çalışma izni ve süresiz oturma hakkını kaybetmiş oldu. AB üyesi ülkelerin vatandaşları ise İngiltere’nin göç koşullarını sağlaması halinde İngiltere’de yaşayabilecek.

Ayrılışın ardından İngiliz ekonomisi için son derece önemli bir yere sahip olan bankacılık sektöründe ve hizmet sektöründe ne olacağı ise belirsizliğini korumaya devam ediyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise yeni yıl mesajında Avrupa Birliği ile ayrılığa değindi ve “Özgürlüğümüzü elimize aldık” dedi.

brexit-reuters-16-9-1580397006.jpg

Brexit Süreci

2016 yılı Haziran ayında İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde bir referandum gerçekleştirilmiş ve halkın yüzde 52’si ayrılma yönünde oy kullanmış, yüzde 48’i ise devam etme yönünde oy kullanmıştı.

İki taraf arasındaki anlaşmazlıklar ise 30 Aralık tarihinde imzalanan anlaşma ile çözüme kavuşturuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.