Aşının Türkiye’ye Gelmesinden Sonra Konsolosluktan Açıklama Yapıldı!

Aşının Türkiye’ye Gelmesinden Sonra Konsolosluktan Açıklama Yapıldı!

Çin’in koronavirüse karşı ürettiği aşı için Türkiye ile anlaşmasından sonra yapılan birçok haber ve ortaya atılan sürüce senaryo iddiaları oldu. En son iddia ise Türkiye’nin aldığı aşıların kendisini Çin’in kullanmadığı iddiasıydı

 

 

Çin’in koronavirüse karşı ürettiği aşı için Türkiye ile anlaşmasından sonra yapılan birçok haber ve ortaya atılan sürüce senaryo iddiaları oldu. En son iddia ise Türkiye’nin aldığı aşıların kendisini Çin’in kullanmadığı iddiasıydı; ancak bu iddia Çin Konsolosluğu tarafından yalanlandı. Bugün İstanbul Çin Konsolosluğu tarafından yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu bilgisi paylaşıldı.

Çin’den alınan aşıların beklenen günden geç gelmesi ile birlikte ortaya birçok iddia atılmaya başlanmıştı. Bu aşıların virüse karşı etkisiz olduğu ve en sonunda ise bu aşıları üreten Çin’in kendi ülke vatandaşlarında bunu kullanmadıkları bile iddialar arasında yer edindi. Birçok kişinin bu kirli bilgiyi kısa sürede paylaştığı ve inandığını gören Çin Konsolosluğu, buna dönük açıklama yayınladı. Çin’in ürettiği aşının Çin’de ki vatandaşlarda da kullanıldığının açıklandığı aşı için ortaya atılan iddianın asılsız olduğu ifade edildi. Ayrıca aşının denemeleri geçtiği ve artık Çin’de toplumda aşılanmaya başladığı da yine bu açıklamada belirtildi.

204642713-cin-tweet.jpg

Faz-3 denemelerinin yapılmadığının iddia edildiği Çin aşılarının henüz deneme aşamasında olmasından kaynaklı Çin’de kullanılmadığı belirtilen bu haberlerde, Türkiye’nin deneme aşamasında ki bir aşıyı kullanacağı ve bunun riskli olduğu bilgisi verilmişti. Bu iddiaların içerisinde Çin Başkonsolosu’nun da aşıların Çin’de kullanılmadığının söylendiği bilgisi ile gündeme bomba gibi düşen haberin yalanlanması için Çin Konsolosluğu hızlıca harekete geçti.

 

Başkonsolos Aşının Yasak Olduğunu Söylememiştir!

547961-1740318409.jpg

İddialarda Çin Başkonsolosu’nun “Bu aşıların Çin’de kullanımı yasak!” dediği iddia edilmiş ve bu haber kısa sürede birçok kişi tarafından okunarak büyük bir kitleye ulaşmayı başarmıştı. Bunun üzerine açıklama gereği yapmayı duyan Çin Konsolosluğu, konsolosun hiçbir zaman Çin’de aşıların yasak olduğunu söylemediği vurgulandı. Temmuz ayından itibaren acil hastalarda kullanımına başlandığı belirtilen aşının Aralık ayı ile birlikte artık birçok eyalette vatandaşlara uygulandığı bilgisi verildi. Yapılan haberin yalan olduğuna vurgu yapan Çin Konsolosluğu, iddiaları yalanlayarak, aşının Çin tarafından da uygulandığını belirtti. Ayrıca bu açıklamayı sosyal medya hesaplarından da paylaşan Çin Konsolosluğu “Bir Yalan Haber Daha” başlığı ile açıklamayı duyurdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.