Aşılama İle Birlikte Okullar Açılır Mı?

Aşılama İle Birlikte Okullar Açılır Mı?

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşısı sonrasında okulların yeniden açılması hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

İlhan, öğretmenlerin aşılanması ile birlikte vaka sayılarının belli bir noktaya düşmesi durumunda okullarda yeniden yüz yüze eğitime geçilmesi durumunun düşünülebileceğini söyledi. Koronavirüs aşısı uygulandıktan sonra virüse karşı antikor üretilmesi için belli bir zamana ihtiyaç duyulduğunu, antikor seviyesinin artması ile birlikte hayatın yeniden normale dönmeye başlayacağını ifade etti.

e-okul-shutterstock-16-9-1578938935-16-9-1594965400-880x495-1-16-9-1595582568-16-9-1596604898.jpg

İlhan, aşılama sürecinin başlamasından dolayı rehavete kapılınmaması gerektiğini, bu süreçte sosyal mesafeye, maske kullanımına ve hijyene yine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti, aşının virüse karşı mücadelede önemli bir yardımcı olduğunu vurguladı. Aşı olan kişilerin virüs olması halinde hastalığı daha hafif atlatacağını, bu sayede de ağır hasta olunması riskinin azalacağını ve bulaşma riskinin de minimum seviyelere ineceğini sözlerine ekledi.

İlhan, okulların açılması ile ilgili olarak ise uzaktan eğitimin 15 Şubat tarihine kadar uzatıldığını belirterek, toplumda o tarihe kadar belli bir antikor seviyesine ulaşılır ve vaka sayısı belli bir düzeyde devam ederse, okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi ile ilgili olarak yeni bir değerlendirmenin yapılacağını ifade etti.

İl Bazında Değerlendirme Yapılabilir

Prof. Dr. İlhan, aşılama sıralamasında ikinci grupta öğretmenlerin yer aldığını belirterek, öğretmenlerin aşılanmasının ardından belli bir antikor seviyesine ulaşıldığında, okulların açılmasının tekrar değerlendirilebileceğini söyledi. Okulların açıldığı dönemi hatırlatan İlhan, o dönemde isteyen öğrencinin okula geldiğini ve bir zorunluluk olmadığını, şayet 15 Şubat’tan sonra okulların açılması halinde de aynı uygulamanın devam edeceğini, yüz yüze eğitimin yanı sıra EBA üzerinde de eğitimlerin sürebileceğini ifade etti. İl bazında değerlendirmeler yapılarak karar alınabileceğini ekledi.

okullarin-acilmasi-ertelendi-mi-okullar-12-ekimde-mi-acilacak-yuz-yuze-egitim-olacak-mi.jpg

Üniversiteler İçin Sabretmek Gerekiyor

İlhan, üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi içinse bir müddet daha sabretmek gerektiğini söyledi. Üniversite akademik ve idari personelinin aşılanma kademesinde yer alması konusunda bir talep olduğunu, bu talebin Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alınacağını belirtti.

15 Şubat’tan sonra üniversitelerin teknik altyapılarına göre yeniden değerlendirme yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.