Araç Almayı Düşünenler Dikkat! Hurda Araçlar Birleştiriliyor! Hurda Araçlar Orijinal Gibi Satılıyor!

Araç Almayı Düşünenler Dikkat! Hurda Araçlar Birleştiriliyor! Hurda Araçlar Orijinal Gibi Satılıyor!

İkinci el araç piyasasındaki artış son dönemin dikkat çeken konuları arasında yer alıyordu. Koronavirüs sebebiyle otomobil piyasasında ciddi bir artış gözlemlendi. Vatandaş durumdan şikayet ederken, dolandırıcılar bu durumu fırsata çevirdi.

Hurda araçların parçalarını bileştirerek, kişilere orijinalmiş gibi satıyor. 

Hurdaya çıkan araçların bazı parçalarını alıp orijinalmiş gibi başka araçlara ekleme yapıp satışa çıkarıyor. Bu dolandırıcılar ikinci el otomobil bakan kişilerin korkusu haline geldi. Piyasada “ekleme” adıyla  bilinen bu araçların, farklı arabaların parçalarının  birleştirilmesiyle oluştuğunu anlamak oldukça zor bir şey. Birçok vatandaş ekleme arabaların satın alınmasından dolayı mağduriyet yaşarken uzmanlar ise ikinci el araba satın alınmadan önce güvenilir ekspertizlerden rapor alınması gerektiğini vurguluyor.

Araç Darbe Anında Parçalanacak!

Konu ile ilgili açıklamalardan biri oto ekspertiz Murat Çevik’ten geldi. Çevik söz konusu arabaların herhangi bir kaza anında parçalanıp bölüneceğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı; “Araç satışlarıyla birlikte artışlar çoğaldı. Son zamanlarda pandemi döneminde artan araç satışları ve yükselen piyasa, bu durumu etkiledi. Daha önce bir aracın piyasası 40 bin lirayken aynı araç şu anda 80 bin liraya çıktı. Fakat ekleme dediğimiz, şasileri hatalı araçları vatandaşlarımız bilmeyerek yüksek fiyattan aldı. Bu eklemeli araçlar tamamen hatalı araçlardır. Kaza anında ölüm riskini çoğaltır. Sağlıksız araçlardır. Sağlıksız dememizin nedeni de şöyledir, orijinal fabrikasyon kalibrasyonları yoktur bu araçlarda. Tamamen sanayide rastgele eklenmiştir. O anki şartlar doğrultusunda, ne kadar kalibre yapılabilir veya ne kadar düzgün olur? Ayrıca her kaynak noktasında yanma dediğimiz sebepler oluşur. Bu yanan noktalar herhangi bir darbede çabucak patlayacaktır ve bölünecektir araç. Halkımız bunu bilmiyor çünkü şu anda profesyonelce boya ve kaporta aksamları yapılıyor.”

Yeni Araç Almadan Ekspere Gitmek Şart!

İkinci el araba piyasasında son dönemde artış gösteren bu gibi durumlara karşı uyarıda bulunuldu. İkinci el araba alacak kişilerin, aracı almadan önce güvenilir bir eksere göstermesi gerektiğini vurguladı. Murat Çevik, son dönemde artış gösteren hurda arabaların birleşimi ile oluşturulan araçlar için alıcıları uyardı. Konu ile ilgili olarak açıklamalarında; “Yeni araç alırken özellikle almadan önce mutlaka ekspere gelinmesi gerekiyor. Eksper kontrolü yapılması gerekiyor çünkü bilemezler ekleme olduğunu. 2 veya 3 araçtan ekleme yapıyorlar. Bunların yapımında sabit bir yer yok. Çünkü aracın hasar aldığı bölge değişebiliyor. Buna göre de ekleme yapıyorlar. Bazısının panelden bazısı şasiden eklenir veya tamamen tavan değişikliği yapılabilir. Standart bir yer olsa vatandaşlara gösterebilirsin ama birçok belirsiz nokta olduğu için standart yok. Onun için ekspertiz kontrolü gerekiyor. Yani piyasada, ben bilirim, anlarım, arabanın ustasıyım, kırk yıllık ustayım gibi dönemler bitti artık. Şu anda artışlar nedeniyle bunlar da arttı. Hurdalıklarda araba kalmadı. Hurdalıktaki arabalar piyasaya girdi. Bunlardan da halkımızın bilinçlenmesi gerekiyor.” Söylemlerinde bulundu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.