Ankara’nın merkezindeki Atatürk Orman Çiftliği'ne bir darbe daha

Ankara’nın merkezindeki Atatürk Orman Çiftliği'ne bir darbe daha

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, bugünkü yazısında Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) 800 dönümlük kısmın yapılaşmaya açılacağının ortaya çıktığını duyurdu.

Ankara'nın en güzel noktalarından olan Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. AOÇ'nin Etimesgut'ta bulunan 800 dönümlük arazisinin yapılaşmaya açılacağı ortaya çıktı. 

Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin, söz konusu arazide Milli Savunma Bakanlığı tarafından bir çalışma başlatıldığı ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'in söz konusu araziye Tarım Bakanlığı'nca kullanılmak üzere yangın söndürme uçaklarına hangar yapılacağını belirttiği, ifade edildi. 

 

aoc.jpg

Demirel, 800 dönümlük arazinin 460 dönümünün MİT'e, 250 dönümünün Özel Kuvvetler Komutanlığı'na, 90 dönümünün ise Tarım ve Orman Bakanlığı'na tahsis edildiğini dile getirdi. Özel Kuvvetler Komutanlığı'na tahsis edilen araziye helikopterler için hangar yapılacak, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın arazisine ise yangın söndürme uçakları için hangar yapılacak. 

MHP'li Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in belediye meclis toplantındaki, “Etiler Caddesi'nin doğusunda AOÇ'ye ait yaklaşık 800 dönüme yakın arazi üzerinde Milli Savunma Bakanlığı'nca bir çalışma başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na uygun görüş alınarak bir plan yapıldı. 

MHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI DA İTİRAZ ETTİ

“Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Tarım Bakanlığı'na devredilen araziye yangın söndürme uçaklarına hangar yapılacağını ifade etti. Yine Özel Kuvvetler Komutanlığı'na tahsis edilen 250 dönüme de helikopter hangarı yapılacağını söyledi” diyen Erkin, MHP’li Başkan Demirel’in öz konusu plana itirazını şöyle aktardı:

Demirel, Bakanlıkların ve MİT'in bu planına itiraz ettiklerini, Atatürk Orman Çiftliği gibi merkezi konumda olan bir noktaya helikopterler ve uçaklar için hangar yapılmasının doğru olmayacağını söylediklerini dile getirdi. Bu alanın hastane veya üniversite gibi halkın yararına olan bir yapının olması gerektiğinin dile getirildiğini ifade etti. Demirel, Ankara gibi çağdaş bir şehirde bu projenin sağlıklı olmayacağını dile getirdiklerini ekledi.

Selami Çiçek'ten Tepki

Selami Çiçek açıklamasında, Hangar projelerinin Etimesgut'un kalbine vurulacak olan bir darbe olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili olarak Ankara Mimarlar Odası ile de görüşüldüğünü ve onların da yürütmeyi durdurma kararı alınması için başvurduklarını söylediklerini atardı, açıklamasında bulundu. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.