Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Yeni Bir Proje Başlatıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Yeni Bir Proje Başlatıyor

Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliğin Önlenmesi projesi, çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında bugüne kadar yapılan en kapsamlı girişimlerden biri olma özelliği taşımakta.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, mevsimlik tarımda çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında 16 ilde olmak üzere toplam 12 bin çocuğu kapsayacak şekilde önemli proje hayata geçiyor.

12 bin çocuğa ulaşılacak

Proje kapsamında mevsimlik tarım işlerinde çalışan ya da çalışma riski olan çocuklar için faaliyetler yapılacak

12 bin çocuğa yerinde eğitim, danışmanlık ve rehabilitasyon hizmetin yanı sıra eğitim, gıda ve kıyafet destekleri sağlanacak.

Proje sayesinde çalışan çocuklara, ailelere, işverenlere, okul yöneticilerine, öğretmenlere, muhtarlara ve tarım aracılarına ulaşılacak. Çocukların tarımda çalıştırılmaların önüne geçilip, eğitime yönlendirilmesi sağlanmış olacak.

Proje 40 ay devam edecek

29,7 milyon Euro’luk bütçeye sahip olan proje 40 ay devam edecek. Proje, mevsimlik tarımda en çok göç alan ve göç veren şehirler olan Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman, Diyarbakır, Adana, Mersin, Hatay, İzmir, Manisa, Ankara, Eskişehir, Konya, Malatya, Ordu, Bursa ve Düzce.

Mevsimlik tarımda çalışan ya da çalışma riski olan çocukların aile bireylerine destek verilecek. Aileler yaşam ve mesleki becerilerini geliştirmeleri için mesleki eğitim programlarına yönlendirilecek.

Tarım aracılarına, işverenlere ve köy muhtarlarına mevsimlik tarımda çocuk işçiliğin olumsuz yönleriyla alakalı mevzuat ile alakalı eğitimlerin verilmesi sağlanmış olacak.

Proje, Türkiye’de çocuk işçiliğiyle mücadele çalışmalarına önemli katkı sağlayacak. 2023 yılı hedefleri doğrultusunda hazırlanan ve uygulanmakta olan Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programın hedeflerine ulaşmasını destekleyecek.

Bütün taraflarla koordinasyon ve işbirliği içerisinde, mevsimlik tarımda çalışan aileler ve çocuklarına yönelik ulaşımdan barınmaya eğitimden sağlığa kadar bir çok yaşam ve çalışma koşulların iyileştirilmesi adına hizmet sunulmuş olacak.

Proje ile birlikte kurulacak olan Çocuk İşçiliği İzleme ve Takip Sitemiyle birlikte bilgiler tek çatı altında toplanacak.

Çalışma yaşamına girmesi önlenen çocukların okula devam ve başarıların takip edilmesiyle birlikte mevsimlik tarım işinde çalışan aileler ve çocukların mevcut durumuna ve kamu hizmetlerine erişimlerine dair bilgiler tek bir sistem üzerinde toplanmış olacak.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi ve Avrupa Birliği işbirliğinde yapılacak olan proje kapsamında, çocuk işçiliğiyle mücadele alanın alakalı kurum ve kuruluşları olan Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, İŞKUR ve çeşitli STK’lar ile de yakın koordinasyon halinde çalışılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.