Adnan Oktar’a Bin Yılı Aşan Hapis Cezası!

Adnan Oktar’a Bin Yılı Aşan Hapis Cezası!

Adnan Oktar suç örgütü davasında Adnan Oktar için 1000 yıldan fazla ceza verildi. 236 kişinin yargılandığı davada 78 kişi tutuklu şekilde yargılanırken Adnan Oktar’a verilen ceza rekor hapis cezası olarak nitelendirildi.

 

 

Adnan Oktar suç örgütü davasında Adnan Oktar için 1000 yıldan fazla ceza verildi. 236 kişinin yargılandığı davada 78 kişi tutuklu şekilde yargılanırken Adnan Oktar’a verilen ceza rekor hapis cezası olarak nitelendirildi. Kararını açıklayan mahkeme Adnan Oktar için bin yıldan fazla ceza verirken mahkemeye çok sayıda kişi katılım gösterdi.

maxresdefault-16-9-1610361473-880x495.jpg

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü davası olarak geçen davaya İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi baktı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu ve tutuksuz birçok sanık katıldı. Mağdur ve müştekilerin hazır bulunduğu davada ayrıca birçok taraf avukatı da mahkemede yer aldı. Yapılan mahkeme sonucunda sanıklara dair son savunma sözleri istendi ve ardından mahkeme heyeti kararı açıkladı.

1075 yıl 3 ay hapis cezası alan Adnan Oktar; cinsel saldırı, çocuğa cinsel istismar, kişisel verilerin depolanması, şiddetle kişiyi özgürlüğünden mahrum etme, siyasi ve askeri casusluk teşebbüsü, nitelikli dolandırma ve kaçakçılık suçlarından mahkum edildi. Rekor ceza alan Adnan Oktar için mahkeme heyeti 1075 yıl 3 ay hapis cezası açıkladı.

 

Geçmişte Ne Olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianamenin hazırlanması ile birlikte İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi onay vermişti. Bu onaydan sonra ilk duruşma olarak 17 Eylül 2019 Silivri Mahkemesi gösterildi. 17 Eylül 2019 yılında yapılan ilk duruşma ile birlikte elebaşı Adnan Oktar’ın savunmasına başvuran mahkeme heyeti, diğer sanıkları da dinlemişti. Diğer sanıklar haklarında söylenen suçlamaların hepsini reddederek beraat edilmelerini istediler. Bazı müştekileri de dinleyen mahkeme heyeti, aralarda kapalı duruşma şeklinde ilerlemeler oldu. Bu günden sonra yapılan tüm mahkemeler de koronavirüs sebebiyle tutuksuz yargılanan kişilerin mahkemeye katılmalarının zorunlu olmaması kararı alındı; ancak tutuksuz yargılanan birçok sanık mahkemelerde hazır bulundu.

adnan-oktar-orgutu-hakim-karsisinda-625398-5.jpg

Adnan Oktar için yapılan mahkemeler sonucunda istenen cezalar ise şöyle açıklanmıştı: Adnan Oktar’ın cinsel istismar, kişilerin verilerinin depolanması, eziyet ve nitelikli dolandırıcılık gibi birçok suçtan 1365 yıla kadar hapsi istenmekteydi. Bunun dışında 13 sanık için yönetici sıfatında olmaları sebebiyle 12 yıla kadar hapisleri istendi. Son olarak 222 sanık kişinin de örgüte yardım etmekten ceza almaları talep edilmekteydi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.