8 yıl önce emekli olmanın yolunu SGK Açıkladı!!

8 yıl önce emekli olmanın yolunu SGK Açıkladı!!

Emekli olmak için artık emeklilik süresi ve prim gün sayısı haricinde artık belirlenen şartlara göre emeklilik için yaş şartının aranması da bir çok insanı büyük oranda mağdur etmişti. Bu süreç boyunca gelen açıklamada emeklilik sürecinde artık...

SGK Yeni Açıklama Sonunda Geldi! Tam Tamına 8 Yıl Önce Emekli Olma Fırsatı…

images-41.jpeg

Emekli olmak için artık emeklilik süresi ve  prim gün sayısı haricinde artık belirlenen şartlara göre emeklilik için yaş şartının aranması da bir çok insanı büyük oranda mağdur etmişti. Bu süreç boyunca gelen açıklamada  emeklilik sürecinde artık insanlar yaşa takılmayacak. EYT platformundan gelen müjde erken emekli olmak isteyen vatandaşları sevindirdi! 
Yürütülen çalışmalardan sonra  SGK beklenen açıklamayı vatandaşlar için gerçekleştirdi. Emekli olmak isteyen vatandaşlar için 8 yıl erken emekli olma fırsatı vatandaşlara sunuldu. 
SİGORTA GİRİŞİNİZ EĞER BELİRLENEN TARİHTEN ÖNCE İSE 8 SENE ÖNCE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ! 
 
İnsanlar çalışmaya başladığı zaman aslında emekli olmanın hayalini kurmaya başlarlar. Onları çalıştıkları işlerinde ki yoğunluk ve yoğunluğa bağlı olarak stres yüzünden emekli olmanın sürekli bir şekilde hayalini kurarlar. Bu stres onları erken emeklilik fırsatlarını aramaya iterler.
SGK erken emeklilik fırsatı yakalamak isteyenlere yeni haberi verdi! 8 sene daha erken emekli olmak için vatandaşların hangi şartları karşılaması gerekmektedir? Herkesin bildiği üzere emekli olmak isteyen vatandaşların geriye dönük olarak yapabildiği borçlanma imkanı maalesef  2000 ve 2008 yıllarında çıkan genel yasalar sebebiyle iptal edilmişti. Ancak çok fazla yapılan itirazlar sonucunda Yargıtay tarafından tekrar olarak vatandaşın lehine düşünüp karar verilen çok fazla sayıda emsal kararlar bulunmaktadır. Çıkan itirazlar doğrultusunda yasal düzenlemelerin tekrardan yapılacağı adında açıklamalar yapılmaktadır. 
 

8 SENE ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK KİŞİLER
4 Ekim 2000 tarihinden öncesine kayıtlı tek bir gün bile Bağ-Kur’dan tesciliniz bulunuyorsa esnaf vatandaşlar 20 Nisan 1982 tarihine kadar eğer isterse tescilini geri götürebilir. Bu hak onlara tanınmıştır. Bu hak doğrultusunda görülen tek bir şart sunulmaktadır. Bu şart esnaf eğer sigorta tescili yapıldıktan sonra ki süre boyunca herhangi bir vergi kaydı ya da şirket ortaklığının bulunmamasıdır. 
Oda kaydı yaptıran vatandaşlarımız var ise de sigortalarını 22 Mart 1985 tarihine kadar geri çekebilme hakkına sahiptirler. geri çekme imkanına sahip bulunmaktadır. Girişiniz eğer 4 Ekim 2000 tarihinde sonra ise yani vatandaşların Bağkur tescil ve kayıt işlem tarihi bu vakiti aşan vatandaşlar hak hükümlülüklerini ve sigortalarını 4 Ekim 2000 tarihi doğrultusunda bu tarihten itibaren başlatılmaktadır. 
Bağkur tesciliniz eğer 1 Ekim 2008 tarihinden önce ise bu vatandaşlar yine 4 Ekim 2000 tarihine kadar olan zaman diliminde odaya eğer mükellefi olarak kayıt açtırmış ise ya da kayıt olduysa BAĞKUR’unu o vatandaşlar da geriye götürme hakkına sahiptir. Yine eğer bu kişiler BAĞKUR’ları sildirmiş olsalar bile aktif hale getirebilme hakkına sahiptirler. 
 

EĞER BAĞKUR ODALARINA KAYIT YAPTIRMAYAN ESNAFLAR VAR İSE ONARIN VERGİ KAYITLARI İNCELENECEK MİDİR? 

Son zamanlarda en çok gündemde olup, konuşulan konulardan birisi olan düzenlenme hakkında konuşulan ve yapılan açıklamalar vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi olmuştur. Yapılan açıklamaların sonunda emekli olacak vatandaşlara müjde verilmiş durumdadır. Gelen haberde geriye dönük borçlanma hakkında yeni düzenlemelerin söz konusu olduğu konuşuldu. 
Emekli olmak isteyen vatandaşlarda eğer emeklilik yaşı gelmesine rağmen 2000 senesinden önce herhangi bir  BAĞ-KUR kaydı yaptırmayan ya da yaptıramayan esnaf vatandaş için vergi kayıtları ve odaların dikkate alınması gerekmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum