53 Yaşında Emekli Olabilirsiniz! SSK’dan Erken Emeklilik Şartları!  SSK’nın Sigorta Prim Şartları Nedir?

53 Yaşında Emekli Olabilirsiniz! SSK’dan Erken Emeklilik Şartları! SSK’nın Sigorta Prim Şartları Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emeklilik konusunda çeşitli kuralları mevcut. Bu nedenle emekli olacak kişilerin işe giriş tarihleri emekliliğin başlayacağı tarihi çok ciddi bir şekilde etkiliyor.

Sigortalı bir işe başlama tarihi erken olan kişilerde, sigortalı olma yaşıda erken başlıyor.  Bu durumda olan kişiler için emeklilik işlemlerine dair tüm haberler burada. İşte merak edilen tüm detaylar…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınladığı mevzuata göre emeklilik konusu için en önemli tarihlerden birisi 1 Eylül 1999.

1 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler, çok daha erken yaşlarda işe başlayabiliyor. Sigortalı bir işe giriş tarihi çok eskiye dayanıyorsa kişiler hiç yaş kuralı beklemeden emekli olabilme hakkına sahip oluyor.

53 Yaşında Nasıl Emekli Olunur?

SGK'nın bu alanda sağladığı haklar kapsamında bir erkek çalışana dair emeklilik koşullarını derledik. İşte merak edilen o koşullar…

SGK Uzmanı Ekrem Sarısı kendisine sorulan emeklilik sorularına cevap  vermeye devam ediyor. Bu noktada bir vatandaş kendisine özel durumları paylaşarak kaç yaşında emekli olabileceğini ifade etti. Sorusunda kaç yılında işe başladığını, çalışma bilgilerini ve diğer bilgileri paylaşan vatandaş için SGK Uzmanı Ekrem Sarısu 53 yaşında emekli olabileceğini söyledi. İşte diğer vatandaşların emekliliklerine dair ön ayak  olabilecek o soru ve cevap.

Soru: 5 Aralık 1977 doğumlu, evli ve iki çocuk sahibi sigortalıyım. SSK başlangıç tarihim 3 Haziran 1996. Toplam 5900 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu  bu soruyu;  "Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." Sözleri ile cevapladı.

Bilindiği üzere kadın ve erkek çalışanların emeklilik yaşlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri işe başlangıç tarihi yani SSK başlangıç tarihi. Ayrıca emeklilik yaşı askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi sunulan haklar sayesinde  daha da düşürülebilir.

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum