4 Ekim Hayvanları Koruma Günü! Bugünün Anlamı nedir?

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü! Bugünün Anlamı nedir?

Hayvanları korumak ve bu konu da farkındalık oluşturmak için 1931 senesinde Floransa’da kabul gören Hayvanları Koruma Günü, her sene 4 Ekim tarihinde kutlanıyor.

 


Hayvanları korumak ve bu konu da farkındalık oluşturmak için 1931 senesinde Floransa’da kabul gören Hayvanları Koruma Günü, her sene 4 Ekim tarihinde kutlanıyor.

Her yıl 4 Ekim’de dünyayı paylaşmakta olduğumuz dostlarımızın, hayvanların günü olacak şskilde kutlanıyor. Hayvan dostları ilk defa İngiltere'de 1822 senesinde; hayvanları korumak ve ayrıca insanların hayvanlara iyi davranmaları, çok daha iyi şartlarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacı ile Hayvanları Koruma Birliği'ni inşa ettiler ve ardından ilerleyen zamanlarda 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü noktasında kutlanmaya başlandı.

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER
 

650x344-4-ekim-hayvanlari-koruma-gunu-hayvanlari-koruma-gunu-onemi-nedir-1570171504895.jpg
Hayvan haklarını korumak arzusu içerisinde olan kişiler 1822 senesinde İngiltere de bir araya gelmekte ve ilk hayvan koruma birliğini kurmuşlardır. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 senesinde kuruldu. Aynı gaye lle dernekler bir araya gelerek Hollanda da Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu adı altıda birleştiler.

1931 senesinde Floransa’da toplanan adı geçen bu kuruluş dünya üstünde yok olma tehdidi içerisinde bulunan hayvan türlerine nazarları çekmek üzere 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü olacak şekilde ilan etti. Bu tarihin amacı; dünyada insanlardan başka varlıklar olduğunu anlamak ve onların da yaşam alanlarına tecavüz etmemek, yaşama haklarına saygı duymaktır. Evde beslenmekte olan hayvanlara daha iyi davranmak, koruyup kollamak, iyi şartlarda beslenmeleri ve bilhassa duyarlı davranılması noktasında farkındalık yaratmaktır.

HAYVAN HAKLARI NELERDİR?

15 Ekim 1978'de Paris UNESCO mekanında ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisine göre 
genel itibari ile hayvan hakları şu biçimdedir;

1. Bütün hayvanlar eşit doğarlar ve aynı bulunma olma hakkına sahiplerdir.

2. Bütün hayvanların saygı görme hakkı bulunmaktadır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranma hakkı kimsede bulunamaz.

4. Yabani türden yaşamakta olan canlılar kendi doğalarında yaşamalıdır.

5. Geleneksel bir şekilde insanların çevresinde 
yaşamakta olan bir türden olan bütün canlılar uyumlu bir şekilde türüne özgü yaşam şartları ve özgürlük noktasında yaşama ve üreme hakkı bulunmaktadır.6. Hayvanlara fiziki veya aynı şekilde psikolojik bir acı veren deneyler yapmak hayvan haklarına uygun değildir.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.