2021 Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

2021 Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

2021 yılının yaklaşması 2021 resmi tatil günlerinin merak uyandırmasına sebebiyet vermiştir.

2021 yılının yaklaşması 2021 resmi tatil günlerinin merak uyandırmasına sebebiyet vermiştir. Mevcut pandemi sürecinden dolayı hepimiz oldukça huzursuz bir sene geçirmiş bulunuyoruz. Yeni senenin herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilesek de ne ile karşılaşacağımızı maalesef önceden göremiyoruz. Umarız 2021 yılı 2020 yılından çok daha iyi günleri karşımıza çıkarır.

2021 Tatiller Hangi Güne Denk Geliyor?

  • 2021 resmi tatil günlerinin ilki 1 Ocak Cuma günüdür. Ülkemizde 1935 yılından itibaren 1 Ocak günleri resmi yılbaşı tatili olarak ilan edilmiştir.  Yılbaşı tatili Hristiyanlıkla bağdaştırılsa da 25 Aralık’ta kutlanan Noel ile yılbaşına özel kutlanılan 1 Ocak’ın birbiriyle alakaları yoktur. İki tarihin birbirine yakınlığı ve süslemelerin iki tarih arasında yapılması bu kargaşaya sebebiyet vermektedir.
  • 2021 yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da Cuma gününe denk gelmektedir. 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. 1921 yılı itibariyle 23 Nisan ülkemizde resmi bayram olarak kutlanmaktadır. Cuma gününe denk gelmesi sebebiyle resmi tatilin sadece cuma gününü kapsayacağı düşünülmektedir.
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü 2021 yılında Cumartesi gününe denk gelmektedir. Ülkemizde Emek ve Dayanışma günü 2009 yılından itibaren kutlanmaktadır. Bu gün daha çok İşçi Bayramı olarak da bilinmektedir.
  • 2021 yılının bir diğer önemli bayramıysa dinimizde çok önemli bir yeri olan Ramazan Bayramıdır. 12 Mayıs Çarşamba günü Ramazan bayramı arefesi olarak yarım gün tatil edilecektir. Takip eden 13, 14, 15, Mayıs günleriyse tam gün tatil olacaktır. Ramazan bayramı Hicri takvime göre belirlendiğinden her yıl 11 gün erkene denk gelmektedir. Bu sebeple miladi takvime göre sürekli aynı tarihte kutlanmamaktadır.
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ise 2021 yılında çarşamba gününe denk gelmektedir. 19 Mayıs Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihidir. Devamında kurtuluş zaferi süreci başlamış ve zaferin ayak sesleri bugünden itibaren işitilmeye başlanmıştır. Atatürk bugünü Türk gençlerine armağan etmiştir. Ülkemizde 19 Mayıs 1935 yılı itibariyle kutlanmaktadır.
  • 2021 yılında Demokrasi ve Milli Birlik günü Perşembe gününe denk gelmektedir. Fetö’nün 15 Temmuz 2016 yılında başarısız darbe girişiminde bulunması ve bu girişimde hayatını kaybeden gazi ve şehitlerin anısına bu gün ilan edilmiştir. 2016 yılından itibaren ülkemizde 15 Temmuz resmi tatil ilan edilmektedir.
  • Kurban Bayramı 2021 yılında 20 Temmuz Pazartesi gününe denk gelmektedir. 19 Temmuz Pazar günü arefe olsa da Pazar günü olması sebebiyle yarım gün tatil ilan edilmesinin bir anlamı olmayacaktır. 20, 21, 22, 23 Temmuz günleri ise tam gün resmi tatil olarak ilan edilecektir. Toplamda 4,5 günlük bir tatil Kurban Bayramı için ayrılmış durumdadır.
  • 2021 yılında Zafer bayramı 30 Ağustos Pazartesi gününe denk gelmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin Kurtuluş Savaşından zafer ile çıkması sebebiyle 30 Ağustos bayram ilan edilmiştir. Ülkemizde 1935 yılından itibaren Zafer Bayramı kutlanmaktadır.
  • 2021 yılı Cumhuriyet Bayramı ise Cuma gününe denk gelmektedir. Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü sebebiyle her yıl Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılmaktadır. 1925 yılından itibaren her 29 Ekim ülkemizde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır. Genel olarak 28 Ekim yarım gün, 29 Ekim tam gün tatil ilan edilmektedir. Tabi bu her yılın rast geldiği güne göre farklılık göstermektedir.

2021 resmi tatil günleri yukarıda açıkladığımız gibidir. Bir ülkede genel itibariyle bayramlar ve önemli günler resmi tatil ilan edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti de daha çok milli ve dini bayramlarına göre resmi tatiller ilan etmektedir.

Bayramlar haricinde yılbaşı, işçi bayramı ve 15 temmuz Demokrasi ve Milli birlik günü gibi istisnalarda ülkemizde 2021 resmi tatiller içerisinde yer almaktadır. Aslında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik gününü de yeni bir milli bayram olarak değerlendirebiliriz. Yılbaşı ve İşçi bayramı ise daha çok gelenekselleşmiş günler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tatil günleri ülkemizde turizme destek olması amacıyla uzatılarak hafta sonu tatilleriyle bağlantılı hale de getirilebilmektedir. Örneğin geçtiğimiz senelerde Kurban Bayramı tatilinin toplamda dokuz güne kadar çıktığını görmüş bulunmaktayız. Bu nedenle hafta başı ya da hafta sonuna yakın günlerde olan tatillerin uzatılma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm okuyucularımıza koronavirüssüz ve sağlıklı bir 2021 yılı diliyoruz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.