2020 DGS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı! E-Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor? E-Devlet ile Kayıt Mümkün!

2020 DGS Ek Tercih Sonuçları Açıklandı! E-Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor? E-Devlet ile Kayıt Mümkün!

DGS için ek tercih hakkını kullanan öğrenciler ÖSYM'nin bugünkü duyurusu ile sonuçlarını sorgulamaya başladı. Sonuç sorgulamak için ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden işlem sağlamak gerekiyor. Peki e-kayıtlar nereden gerçekleşecek?

Dikey Geçiş Sınavı'na giren kişiler arasında ilk etapta herhangi bir yere yerleşemeyenler, ek tercih hakkıyla tekrardan liste hazırladı. DGS ek tercihleri bugün itibariyle ÖSYM internet sitesi üzerinden kontrol edilebilir hale geldi. 

Ön Lisans veya Açık Öğretim mezunu olanların girebildiği Dikey Geçiş Sınavı, Lisans Diploması almak için önemli bir sınav. Genellikle mühendislik okumayan isteyen öğrencilerin tercih ettiği DGS sınavının ilk sonuçlarında herhangi bir okula ve bölüme yerleşemeyenler için ek tercihler açıldı. 5-11 Kasım arasında yapılan tercihlerin sonuçları bugün itibariyle açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne ait resmi internet sitesi üzerinden ek tercih sonuçları kontrol edilebilir.

2020 DGS Ek Yerleştirme Sonucunu Sorgulama

DGS için yapılan ek tercihlerle beraber öğrenciler hangi okula ve bölüme yerleştiğini merak ediyor. Sonuçlar için ÖSYM internet sitesine giriş yapabilirsiniz.

2020 DGS Ek Yerleştirme Sonuçları İçin Tıklayınız

19 Kasım'da açıklanan sonuçlarla beraber öğrenciler, diledikleri bölümde lisans yapabilmek için önemli bir adım atacak. Halk ağzı ile 4 yıllık bölümler için genellikle lisans tabiri kullanılmaktadır. İstisnalar olmakla beraber öğrenciler  genellikle hemşire ve mühendislik kazanabilmek için DGS sınavına girmektedir. 

E-Kayıt Tarihi Ne Zaman ve Nereden Yapılacak?

DGS ile yükseköğretim programlarına yerleşen öğrenciler e-kayıtlarını da ne zaman yapabileceklerini merak ediyor. Üniversiteler, 23-27 Kasım tarihleri arasında öğrencilerin kayıtlarını değerlendirecek. Öğrencilerin kayıt yapma haklı ise 21-25 Kasım tarihleri arasında mümkün olacak. Bunun için ÖSYM internet sitesi değil, e devlet üzerinden başvuru yapılması gerekecek. Belirtilen adrese ( https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayitadresi )girilerek  Üniversite E-Kayıt bölümüne girilmesi gerekmektedir. Gerekli bilgileri doldurup işlemi tamamladıktan sonra başvurunun başarılı bir şekilde sonlandığına dair yazıyı görmeden ekranı kapatmayınız.

Önlisans veya açık öğretimden DGS sınavı ile lisans programına geçen öğrenciler, kaçıncı sınıftan başlayacak? Öğrenciler arasında en fazla merak edilen sorulardan biridir. Bunun okuduğunuz bölüm, gittiğiniz üniversite ile büyük ilgisi vardır. Dolayısıyla üniversite ve bölümlerde büyük değişiklik göstermektedir. Kimi bölümlerde öğrenciler 2. sınıftan başlıyorken, kimi bölümlerde ise hazırlık sınıfı okunduktan sonra 1. sınıftan başlama durumu söz konusu olabilir. Önlisans programında görmüş olduğunuz derslerin lisans programındaki 1. sınıf dersleriyle ne kadar örtüştüğü çok önemlidir. Eğer örtüşme sağlanmıyorsa lisans programındaki dersleri tekrar görmeniz gerekmektedir. Bu konuda üniversitenin danışmanlık birimine müracaat etmeniz en sağlıklı sonucu almanız açısından büyük önem teşkil etmektedir. İster telefon ile isterseniz de üniversitenin olduğu konuma giderek yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

ÖSYM'nin önümüzdeki sene pandemi dolayısıyla DGS sınavlarını nasıl yapacağına dair herhangi bir bilgi bulunmamakla beraber, pandeminin önümüzdeki sene insan sağlığını ne kadar tehdit edeceğine bağlı olarak çeşitli önlemler getirilebilir. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.