20 Kasım Dünya Çocuk Günü İçin UNICEF'ten Anlamlı Etkinlik! Türkiye'de de Yapılacak!

20 Kasım Dünya Çocuk Günü İçin UNICEF'ten Anlamlı Etkinlik! Türkiye'de de Yapılacak!

Türkiye'nin de dahil olduğu dünya ülkelerinde kabul edilen Dünya Çocuk Günü, özel bir etkinlik ile taçlanacak. UNICEF'in düzenlediği bu etkinlik ile çocuklar, çevrimiçi oyun ve film deneyimi yaşayacak.

Çocukların çeşitli konularda sahip olduğu zorunlu haklardan bahseden Çocuk Hakları Sözleşmesi, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler'in kabulü ile resmileşti. Peki bu sözleşme "Çocuk Hakları" açısından ne ifade ediyor? İnsanlık açısından büyük önemi olan ve çocukların korunmasını barınmasını ve beslenme hakkı başta olmak üzere onların bağımsızlığını sağlayan sözleşme ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

20 Kasım günü ayrıca "Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak bilinmekte. Birleşmiş Milletler'in çocuklara yardım sağlamak amacıyla kurmuş olduğu Birleşmiş Millet Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocuk haklarının yerine getirilmesi konusunda önemli görevler üstleniyor. Her sene 20 Kasım'da çeşitli etkinlikler düzenleyerek de bu günün önemine vurgu yapıyor. Çocukların nerede yaşarsa yaşasın rahat ve haklarının korunduğu bir yaşamı hak ettiğini savunan Birleşmiş Millet ve UNICEF, bunun önemini bilerek hareket ediyor. Çeşitli yardım kuruluşlarıyla da ortak hareket ederek çocuk hakları konusunda geniş bir coğrafyaya uzanma amacı güdüyor. Dünyanın her yerinde varlığını hissettiren bu kuruluş, çocuk işçiliğinden çeşitli taciz olaylarına kadar pek çok haksızlık karşısında sesini duyuruyor. 

adsiz-002.jpg

20 Kasım'da Çocuk Hakları İçin Farkındalık Çalışması Yapılacak

UNICEF'in tüm ülkelerden İyi Niyet Elçileri, sosyal medya hesapları üzerinden yapacakları paylaşımla Dünya Çocuk Günü'nü kutlayacak. Düzenlenecek çeşitli etkinliklerle de bu günün anlamına vurgu yapılacak.

Türkiye İyi Niyet Elçisi Tuğba Büyüküstün'le beraber İyi Niyet Elçilerinden biri olan Cedi Osman, bu gün için düzenlenen etkinlik ve farkındalık çalışmalarına destek verecek. Sosyal medyada 20 Kasım gününe özel #DünyaÇocukGünü ve #WorldChildirensDay etiketlerinin oldukça yoğunlukta kullanılacağını söyleyebiliriz. 

Bugüne Özel Çevrimiçi Oyun ve Film Etkinliği!

Dünyanın her yerinden çocuğun erişebileceği bir oyunla film müjdesi geldi. Filmdeki konunun yine Çocuk Hakları ile ilgili olduğu, üç çocuğun başına gelen talihsizliklerin konu aldığı belirtildi. Çevrimiçi şekilde oyun oynanacağı, oyunun çocukların yaratıcılığının ve çeşitli yeteneklerinin gelişmesinde önemli etkisi olacağı vurgulandı. Her yıl yaşanan çocuk istismarlarına, çocuklar üzerinde kurulan psikolojik baskılar ve zorla çalıştırmalara karşın UNICEF küresel çapta büyük bir mücadele veriyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulundurduğu İyi Niyet Elçileri ile nasıl bir farkındalık sağlanabilir sorusu baz alınarak bu elçilerle 100'ü aşkın ülkede çalışmalar yürütüyor.

Çevrim içi oyunun oynanabileceği ve yayınlanan film ile bu günün anlamlı kılınacağı internet sitesi için https://bagis.unicefturk.org/oyun  belirtilen adrese gidebilirsiniz. Bu bağlantı üzerinden çocuğunuzun kişisel gelişimi ve yaratıcılığına pozitif etki etmesi adına oyunu oynamasını sağlayabilirsiniz. 20 Kasım "Dünya Çocuk Günü" tüm çocuklarımızın daha iyi bir hayata sahip olması için büyük öneme sahip.