100.000 Memur Alımı Mı Yapılacak? Kadrolar Belli Mi? En Çok Hangi Alanda İstihdam Sağlanacak?

100.000 Memur Alımı Mı Yapılacak? Kadrolar Belli Mi? En Çok Hangi Alanda İstihdam Sağlanacak?

​​​​​​​Yeni yılın gelişiyle kamuya memur alımı haberleri gelmeye başladı. Haberi duyanlar gerçeklik payını ve hangi alanlarda istihdam sağlanacağını araştırıyor. 100.000 kişilik alım yapılacağı belirtiliyor.

Yeni yılın gelişiyle kamuya memur alımı haberleri gelmeye başladı. Haberi duyanlar gerçeklik payını ve hangi alanlarda istihdam sağlanacağını araştırıyor. 100.000 kişilik alım yapılacağı belirtiliyor.

2020 Yılı İÇİN 60 Bin Memur Alınacak Denilmişti

2020 yılı için 60 bin personel alımı olacağı belirtildi fakat 40 bin öğretmen ataması, 7000 polis memuru, 14 bin sağlık bakanlığı işçisi, 12 bin sağlık bakanlığı personel alımı, doktor alımı, 10 bin subay ve astsubay ataması, KİT’ lere yaklaşık 5000 personel ve üniversitelere yaklaşık 5000 çalışan alımları, 2500 merkez ataması, 4000 civarı açıktan mühendis, İİBF atamaları ile birlikte 2020'de kamuya  toplam 100.000 geçen memur alımı gerçekleştirildi. Bu sene personel alımlarının 100 binin üstüne çıkacağı düşünülmektedir. Memur alımlarının 100.000 ile sabit kalması gibi kesin bir durum söz konusu değildir. Bu durum tahmini öngörülen rakamdır.

Sağlıkçı ve Öğretmen Atamaları Neden Çok Olur?

Toplumumuz genelinde en çok bahsedilen sağlıkçı ve öğretmen atamalarının fazla olması yönündedir. Ortalamam 2 milyonu geçkin öğretmen ve sağlıkçı kamuda istihdam ediyor. Bu sayılar çok fazla olduğu için her yıl yaklaşık olarak 50.000 dolaylarında memur emekli olmaktadır. Ayrıca ortalama 15 bini geçen derslikler kurulmakta ve yılda bir çok sağlık kuruluşu açılmaktadır. Bunun için gerekli çalışan sayısını karşılamak adına sağlıkçı ve öğretmen atamaları fazla olmaktadır.

Uzman Çavuş Alımı 2021 Yılında Artabilir Mi?

Uzman çavuş alımları uzun süredir yapılmamaktadır. Milli Savunma Bakanlığının uzam çavuş alımı şuan için beklenmiyor fakat jandarma alımları ortalama 10.000 dolaylarındadır. Şuan için gündemde ki durumlara göre uzaman çavuş alımı beklenmiyor.

İİBF ve Mühendis Alımları 2021 Yılında Artacak Mı?

İİBF ve Mühendis alımları atama şeklinde değil de açıktan yapılmaktadır. Bu neden dolayı adaylar atamaları kaçırmaması gerekir. Belirtmek gerekirse alımlar kuruluşlar ve bakanlıkların içerisinde yapılmaktadır. Ticaret bakanlığı memur alımı için kadro açıyor ve sadece ilgili bölümden mezun aday alıyor. Yine kamuya ait bankalarda da bu şekilde ilerlemektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.