Berat Albayrak Yargılansın Talebi! Resmi Adımlar Atıldı!

Berat Albayrak Yargılansın Talebi! Resmi Adımlar Atıldı!

CHP İstanbul Milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu Berat Albayrak’ın yargılanmasını resmen talep etti. Merkez Bankası döviz rezervlerinin eksiye inmesinden sonra açıklama yapan Bekaroğlu eski Maliye Bakanı Berat Albayrak,

 

 

CHP İstanbul Milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu Berat Albayrak’ın yargılanmasını resmen talep etti. Merkez Bankası döviz rezervlerinin eksiye inmesinden sonra açıklama yapan Bekaroğlu eski Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası Başkanı ve Kamu Bankaları yönetim kurullarının yargılanmasını talep etti.

Meclis’te soru önergesi veren CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Merkez Bankası’nın net döviz rezervinin ne kadar olduğunu sordu. 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren swap işlemleri haricinde net döviz rezervinin ne kadar olduğunu soran Bekaroğlu, Oktay’dan cevap istedi. 128 milyar USD rezervinin satılarak eritildiğini söyleyen Bekaroğlu, bu iddiaların doğruluğunu istedi. Döviz rezervinin son haliyle -48 milyar USD olduğu iddialarını soran Bekaroğlu swap işlemleri haricinde ortaya çıkan bu iddiaların doğruluğunu merak ettiğini belirtti.

Bu iddiaların doğruluğu halinde gerekli işlemlerin yapılıp yapılmayacağını soran Mehmet Bekaroğlu eski Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu sebeple yargılanıp yargılanmayacağını sordu. Ayrıca Merkez Bankası Başkanı ve Kamu Bankaları yöneticilerinin de yargılanması gerektiğini belirten Bekaroğlu, bu anlamda adımlar atılıp atılmayacağını sordu.

Döviz Satışları Yasal Mı?

Merkez Bankası’ndan zorla döviz rezervlerinin satıldığını belirten Bekaroğlu bu zorlamanın neden olduğunu sordu ve bu döviz satışlarının yasal olup olmadığını, bu işlemlerin hangi gerekçe veya mekanizmalarla yapıldığının kamuya açıklanması gerektiğinin altını çizdi. Merkez Bankası döviz rezervlerinin ihale şeklinde mi satıldığını soran Bekaroğlu, böyle bir uygulama seçildiyse satışlar hangi ihaleler ile ve döviz miktarlarının ne kadar olduğunun da açıklanması gerektiğini belirtti.

 

Kabineden Talimat Verildi Mi?

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini satması için talimat olup olmadığını da soran Bekaroğlu, ayrıca kabineden Merkez Bankası’na bu noktada bir zorlama yapılıp yapılmadığının da açıklığa kavuşması gerektiğini söyledi. Eski tarihli protokoller aracılığıyla bu satışların yapıldığı iddiasını da soran Bekaroğlu, Kamu Bankaları’nın bu noktada zararı olup olmadığının da açıklığa kavuşturulmasını istedi. Satılan dövizlerin fiyat, tarih, ihale ve nerelere satıldığı bilgisinin de kamuoyuna paylaşılması gerektiğini belirten Mehmet Bekaroğlu, kazançlı çıkan firmaların hangileri olduğunu sordu.

 

Cumhurbaşkanı’ndan Gizlendi Mi?

Merkez Bankası döviz rezervlerinin satıldığının haberlerinin ortaya çıktığını ve bu haberlerde yapılan satışların Cumhurbaşkanı’ndan gizlenerek yapıldığını iddia edilmekte olduğunun altını çizen Bekaroğlu, bu satışların Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan saklanarak yapılıp yapılmadığının da açıklanmasını talep etti. Bu gizleme sebebiyle Berat Albayrak’ın görevden alındığı iddiasının da doğruluğunu soran Bekaroğlu, tüm bu yaşananlar karşısında eski Merkez Bankası, Kamu Bankaları’nın yöneticilerinin, eski Maliye Bakanı’nın yargılanıp yargılanmayacağını da soran Bekaroğlu, Cumhurbaşkanlığı makamının da bir inceleme yapıp yapmayacağını merak ettiğini de söyledi. Ayrıca bu iddia içerisinde yer alan tüm mekanizma denetlemelerin yargılanıp yargılanmayacağını da soru önergesi olarak veren Mehmet Bekaroğlu’nun verdiği önergeler gündeme adeta bomba gibi düştü.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.