Gümüş Nasıl Temin Edilir?

Ekonomik gerileme dönemlerinde veya bir gerileme beklendiğinde, birçok yatırımcı değerli metallere sahip olma konusunda rahatlık duymuştur.

Ekonomik gerileme dönemlerinde veya bir gerileme beklendiğinde, birçok yatırımcı değerli metallere sahip olma konusunda rahatlık duymuştur. Piyasalardaki enflasyona ve belirsizliğe karşı koruma sağlamak için tasarlanan varlık sınıfı, çok fazla çekicilik içeriyor. Bu nedenle, altın, gümüş ve hatta platin ve paladyum artık portföyün temel unsurları haline geldi. Yatırımcıların değerli metallere sahip olup olmayacakları konusunda çok fazla tartışma olsa da çok daha büyük bir tartışma var: Bu değerli madenleri nasıl alabilirler.

Borsa yatırım fonu (ETF) patlaması, yatırımcıların, Invesco DB Gümüş Fonu (DBS) gibi vadeli işlem sözleşmelerini takip eden veya SPDR Altın Hisse Senedi Fonu gibi 1 fiziksel külçe izleyen çeşitli fonlar aracılığıyla metallere erişmelerine izin verdi

Kesinlikle bir değer deposu olarak görülen altının aksine gümüş, birçok endüstriyel uygulamada yaygın kullanımından da yararlanmaktadır. Metal, otomotiv sektöründe, çeşitli elektronik ürünlerde, güneş panellerinde ve fotoğrafçılıkta kullanım alanları oluşturmuştur. Aynı zamanda bireylerin görünümleri için de çokça tercih edilebiliyor: gümüş kolye, gümüş saat, gümüş küpe, gümüş bileklik gibi. Gümüş oksit piller, gümüş iletken mürekkepler ve tıbbi uygulamalardaki çeşitli gümüş bazlı nanoteknolojiler gibi yeni teknolojiler, endüstrilerinde hızla standartlar haline geliyor.

Gümüş Fiyatları

Gümüş fiyatları, bakır ve ham petrol gibi diğer emtialarla birlikte düştü ve küresel ekonominin durgunluğa girmesine ilişkin endişelerle aşağı çekildi. Gümüş, yatırım ve endüstriyel metal olarak ikili kullanıma sahiptir. Commerzbank analisti Daniel Briesemann, bir araştırma notunda, son haftalarda gümüşün külçe metal gibi davranmaya başladığını ve bu da fiyatları yükselttiğini yazdı.

Bazı piyasa gözlemcileri, ABD Merkez Bankası'nın enflasyona karşı bir önlem olarak ABD faiz oranlarını düşürmesi ve ABD Hazineleri için enflasyona göre ayarlanmış faiz oranlarının negatife dönmesi nedeniyle gümüş için olumlu bir ortam görüyor. Çok düşük faiz oranları, gümüş ve altın gibi değerli metalleri çekici kılar, çünkü bu varlıklar bir değer deposu görevi görür ve hiçbir getiri ödenmediği gerçeğini telafi eder.

Gümüş almanın birçok yolu vardır. Yatırımcılar gümüş paralar ve külçeler satın alabilir, fiziksel metalle desteklenen bir ETF'ye yatırım yapabilir ve madencilik hisse senetlerini içeren ETF'ler veya yatırım fonları satın alabilir.

Gümüş bazen "fakir adamın altını" olarak adlandırılır, ancak gümüşe yatırım yapmak sadece ucuz bir altın vekil değildir. ABD Küresel Yatırımcılar CEO'su ve baş yatırım sorumlusu Frank Holmes, gümüşün altından yaklaşık 1,5 kat daha uçucu olduğunu söylüyor, çünkü düşük fiyatı ve hem bir yatırım hem de endüstriyel bir metal olarak hareket edebiliyor.

Gümüşe yatırım yapmanın en net yolu dışarı çıkıp fiziksel metali satın almaktır. Külçe gümüş, madeni para ve çubuk biçiminde mevcuttur ve çoğu madeni para satıcısı ve değerli metal satıcısı, çeşitli boyutlarda ve biçimlerde gümüş külçe sunacaktır. Tipik olarak, bir ons kadar küçük madeni paralar ve külçeler veya 1.000 ons kadar büyük külçe çubuklar bulabilirsiniz.

Gümüş Külçe

Gümüş külçe sahibi olmak, değerinin doğrudan gümüşün piyasa fiyatını takip etmesi avantajına sahiptir. Bununla birlikte, bir takım dezavantajlar vardır. İlk olarak, bayilerden gümüş almak için genellikle küçük bir prim ödeyeceksiniz ve bayinize geri satmaya karar verdiğinizde genellikle küçük bir indirimi kabul etmeniz gerekecek. Gümüşünüze uzun süre sahip olmayı bekliyorsanız, bu maliyetler muazzam değildir, ancak sık sık ticaret yapmak isteyenler için, genellikle birkaç kez yakın ardı ardına dayanamayacak kadar maliyetlidir. Ek olarak, külçe depolamak bazı lojistik zorluklar ve ek maliyetler içerir.

Tüccarlar için, gümüşe sahip olan borsa yatırım fonları, doğrudan külçe sahibi olmanın etkili bir ikamesidir. Bir gümüş ETF'nin her bir payı belirli bir teorik gümüş miktarına karşılık gelir ve ETF hisselerinin fiyatları tipik olarak gümüş fiyatlarını oldukça yakından izler. Herhangi bir yatırım fonu veya ETF gibi, gümüş ETF'lerin de hissedarlara yansıtılan harcamaları vardır, ancak oldukça mütevazı olma eğilimindedirler. İShares Silver ETF (NYSEMKT: SLV), örneğin,% 0,5'lik bir yıllık gider oranı almaktadır.

Bazı yatırımcılar gümüş ETF'leri sevmez çünkü size gerçek gümüş bulundurmazlar. Ek olarak, ETF hisseleri, gümüşün gerçek değerine göre bir prim veya indirimle işlem yapabilir ve bu da hisse senedi alıp sattığınız zamana bağlı olarak bazı tutarsızlıklara yol açabilir. Bununla birlikte, işlem kolaylığı için, ETF hisseleri gümüş piyasasının genel hareketlerine katılmanıza izin verir.