Grip Salgını (Pandemik Grip)

Grip Salgını (Pandemik Grip)

Grip salgını (Pandemik grip), tüm dünyada kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen salgındır. Bu makalede, grip salgınının ne olduğunu ve bundan nasıl korunabileceğiniz açıklamaktadır.

Grip salgını (Pandemik grip), tüm dünyada kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen salgındır. Bu makalede, grip salgınının ne olduğunu ve bundan nasıl korunabileceğiniz açıklamaktadır.

Grip salgınından nasıl korunulur?

Kendinizi ve ailenizi güvende tutmak için hazırlıklı olmak gerekir.

Pek çok kişi grip salgını nedeniyle grip olursa, bazı işletmeler kapanabilir veya birçok çalışan hastalanacağı veya evde aile üyelerine bakacağı için sınırlı hizmet verilebilir. Marketler ve eczaneler de sınırlı malzemeyle çalışma zorunda kalır. Okullar ve kreşler kapatılabilir.

Panik yapmanıza gerek yok, ancak olası bir acil durumla baş edebilmek için bir planınızın olması önemlidir. Sağlık bakanlığı, tüm Türkiye’de grip salgını veya başka herhangi bir acil durumla karşılaşıldığında hazırlıklı olmak için yardımcı olacak şeyler önermektedir. İşte yapabileceğiniz bazı şeyler şunlar olabilir:

l Astım veya KOAH gibi kronik (uzun süreli) bir akciğer hastalığınız varsa, belirtileri kontrol altına almak ve gribe yakalanmamak için gerekli önlemleri alın.

l Aileniz için uygulayabileceğiniz acil durum planınız olsun. Bir acil durum planı demek, pandemi veya doğal afet gibi ani beklenmedik durumların nasıl üstesinden gelinebileceğinin ana hatlarıyla belirlenmesidir. Plan yapmak uzun zaman almaz ancak acil bir durumla başa çıkma becerinizin gelişmesine yardımcı olur. Planınız, arkadaşlarınız ve aileniz için güvenli buluşma yeri belirlemek, sağlık nasıl korunur ve çocuk bakımı nasıl olmalı gibi temel ayrıntıları özetlemelidir.

Acil durum planı nasıl yapılır? 

l Acil durum kiti yapın. Dışarıdan herhangi bir yardım almadan en az 72 saat size ve ailenize bakabilecek malzemeleri içeren bir acil durum çantası hazırlayın. Kitinizde uzun süre bozulmayacak yiyecekler, konserveler, konserve açacağı, su, ilaçlar, çakmak, el feneri, pille çalışan bir radyo ve biraz nakit para içermelidir. Bölgenizdeki halk sağlığı yetkililerinin vereceği tavsiyelerine uyun. Sağlık bakanlığı ve bölgenizdeki diğer sağlık yetkililerinden gelen radyo, TV ve internet bildirimlerine uyun.

Pandemik gribi nasıl önlerim? Kendimi ve ailemi gribi kapmaktan nasıl koruyabilirim?

Herhangi bir gribe yakalanmamak için şu adımları izlemek önemlidir:

l Ellerinizi uygun şekilde (20sn. su ve sabunla) ve sık sık yıkayın.

l Yakınınızda su ve sabun yoksa ellerinizi yıkamak için dezenfektan kullanın. Dezenfektanı ellerinizin her yerine sürdüğünüzden emin olun.

l Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı mendil yardımıyla kapatın. Eğer mendil yoksa elinize değil kolunuza öksürün veya hapşırın. Balgamlı (mukus) öksürürseniz, bir mendile tükürün ve hemen mendili atın ardından ellerinizi uygun şekilde yıkayın.

l Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan mutlaka kaçının. Mikroplar bu şekilde yayılır.

l Hastaysanız evde kalın. Grip belirtileri taşıyorsanız, doktorunuzu veya sağlık uzmanınızı arayın. Belirtilerinize bağlı olarak size evde kalmanız veya hastaneye gitmeniz söylenebilir.

l Her gün sık dokunulan yüzeyleri temizlemek için ev dezenfektanı kullanın ya da 1’e 100 oranında (5 litre suya yarım çay bardağı çamaşır suyu) çamaşır suyu ve suyu karıştırıp bununla temizlik yapın. Aşağıdakileri temizlediğinizden emin olun: 

l Banyo ve mutfak özellikle musluklar.

l Masalar ve komodinler

l Çocuk oyuncakları

l Bilgisayar klavyesi ve mouse

l Kapı kolları

l Yüzeyleri atılabilecek kağıt havlularla ya da daha sonra yıkanabilen bezlerle silin. Küçük çocukların oyuncaklarını ve kullandıkları diğer nesneleri temizlemek için sabun ve su kullanın.

l Hasta olabilecek insanlardan uzak durun.

l Mümkünse kalabalık yerlere gitmeyin.

l Pencereleri açın ve evinizde iyi hava akışı olmasını sağlayın.

l Bağışıklığınızı koruyun: yeterince uyuyun, sağlıklı yemekler yiyin ve egzersiz yapın.

Astım ya da KOAH gibi uzun süreli bir akciğer hastalığınız varsa, kendinizi korumak için daha fazla dikkat edin ve ek önlemler alın.

Mevsimsel grip ve Grip salgını aynı şey mi?

Grip salgını (pandemik grip), normal mevsimsel gripten çok daha fazla insana bulaşır ve öldürür.

Mevsimsel grip yaygındır. Zaten insanlar arasında var olan ve yayılan eski grip türlerinden kaynaklanır. Dünyada her yıl farklı türler ortaya çıkar. Şu an korona virüsle mücadele ettiğimiz gibi. İnsanlar hayatları boyunca çok kez mevsimsel grip virüslerinin değişik türleriyle temas ederler.

Grip aşısı olan kişiler bazı eski tip grip türlerinden korunur. Grip aşısı olmayan kişiler de daha önce yaşamış oldukları eski grip türlerine karşı bazı doğal savunmalara sahiptirler.

Mevsimsel grip sağlıklı insanları da hasta edebilir ancak astım ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi uzun vadeli akciğer hastalıklarını daha çok kötüleştirebilir hatta bu insanları öldürebilir. Her yıl mevsimsel grip nedeniyle 18.000 kişi Türkiye’de ölüyor. Mevsimsel gripten ölen çoğu insanın yaşlı veya genç başka bir sağlık problemi oluyor. Mevsimsel grip endişe verici olabilir ve ciddiye alınması gerekir ancak salgın grip, mevsimsel gripten daha ölümcüldür bu nedenle normal mevsimsel gripten daha fazla insanı enfekte eder ve daha fazla insanın ölümüne neden olur.

Neden grip salgını konusunda endişelenmem gerekir? İnsanlar her yıl mevsimsel gripten zaten ölüyor grip salgını neden daha önemli?

İnsanların her yıl mevsimsel gripten ölüyor evet. Mevsimsel gribi çok ciddiye almayız ancak bunu önlemek için her yıl mevsimsel grip aşısı yaptırmakta fayda vardır. Pandemik grip, normal mevsimsel gripten daha tehlikelidir. Pandemik grip salgını nedeniyle dünya nüfusunun önemli bir kısmının enfekte olması tehlikelidir. Birçok insanın hasta olması demek işletmelerin, okulların ve diğer düzenli hayatın sınırlanması anlamına geliyor. Sağlık hizmetleri iyi olan ülkeler de bile hastaneler ve doktorlar yetersiz olabilir. Çok fazla doktor ve sağlık kuruluşunun olmadığı ülkelerde çok fazla insan hastalanabilir ve ölebilir.

Grip salgını (pandemik grip) nasıl bulaşır?

l Pandemik grip, diğer grip türleriyle aynı şekilde bulaşır.

l Grip olan insanlar nefes aldığında, konuştuğu zaman, öksürdüğünde veya hapşırdığında, havaya küçük damlacıklar yayarlar. Başkaları bu damlacıkları solursa veya damlacıklar gözlerine gelirse gribe yakalanabilirler.

l Grip olan bir kişi gözlerine, ağzına veya burnuna dokunmasının ardından başka bir kişiye dokunursa (örneğin, el sıkışarak), grip mikropları o kişiyede geçebilir. Elinizde grip mikropları varsa ve gözlere, buruna veya ağıza dokunulursa, grip bulaşabilir.

l Grip olan bir kişi bir nesneye öksürür veya hapşırırsa ve o şeye siz dokunursanız ardından gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, grip sizede bulaşabilir. Hem kendi sağlığınız hem de halk sağlığı için tüm uyarı ve önlemleri dikkate alın.

İlgili Haberler