GPT-MBR Hatası Nasıl Çözülür? GPT-MBR Çevirme

GPT-MBR Hatası Nasıl Çözülür? GPT-MBR Çevirme

Windows kurulumu yaparken “Windows bu diske yüklenemez.” şeklinde gpt mbr hatası alıyor olabilirsiniz.

Windows kurulumu yaparken “Windows bu diske yüklenemez.” şeklinde gpt mbr hatası alıyor olabilirsiniz. Bu hata BIOS uyumluluk modu ile bağlantılıdır, 1970’lerde geliştirilen eski BIOS moduna veya güncel UEFI uyumlu bir sürücü biçimi seçildiğinde sorun ortadan kalkmaktadır.

GPT-MBR Hatası Neden Olur?

Güvenlik ve performans avantajı olan BIOS UEFI sürümü GPT sürücü biçimini gerektirmektedir. 1970’li yıllarda geliştirilmiş olan, hız ve güvenlik açısından dezavantajlı konumda olan eski BIOS sürümü ise MBR sürücü biçimini gerektirir.

UEFI tabanlı bir bilgisayara MBR biçimindeki diske Windows’u kurmaya çalıştığınız için uyumluluk hatası alırsınız. Aynı şekilde eski BIOS tabanlı bir bilgisayara GPT biçimindeki diske Windows kurduğunuzda da hata alırsınız.

GPT-MBR Çevirme (Windows 10 / 8 / 7)

Gpt mbr hatası çözümü için ya BIOS sürümünü ya da sürücü biçimi değiştirmek gerekir. Güncel UEFI sürümünü eskiye çevirmek mantıklı olmadığından, sürücü biçimini çevirmek daha doğru olacaktır.

Dikkat: MBR sürücü biçimi 4TB’dan fazlasını desteklememektedir. MBR’da disk bölme işlemi daha zordur. Aşağıdaki işlem, disk biçimlendirme işlemi olduğundan tüm verilerinizi silinebilir. Bu nedenle tüm verilerinizin yedeğini alın.

Gpt mbr çevirme işlemi nasıl yapılır?

  • Windows kurulumu yaparken komutları girebilmek için Shift + F10 tuşuna basarak komut istemi penceresini açın.
  • Komut satırına “diskpart” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Sürücüleri listelemek için “list disk” yazıp enter’a basın.
  • Listelenen sürücüler arasından çevirmek istediğinizi belirterek “select disk disk numarası” yazıp enter’a basın. Örn. “select disk disk3” şeklinde yazılmalıdır.
  • Ardından “clean” komutuyla diski temizleyin. Bu aşamada tüm verileriniz silinebilir.
  • Daha sonra çevirme işlemi için “convert mbr” veya “convert gpt” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Komut penceresinden çıkış için “exit” yazıp enter’a basmanız yeterli.

Format atanların sık karşılaştığı hatalardan biri olan gpt mbr hatası için ek çözümlere gerek yok. Bazı platformlarda üçüncü parti yazılımlar önerilebilmektedir. Veri kaybını önlüyorsa bu yazılımlar faydalı olabilir. Ancak bu yazılımlar veri kaybını önleyemiyorsa kullanmanın bir faydası olacağı söylenemez.