Gözlerimizi Neden Bazen Kısarak Bakıyoruz?

Gözlerimizi Neden Bazen Kısarak Bakıyoruz?

Göze dair çok ilginç ve bilimsel bir dayanak metni ile karşınızdayız. Herkesin muhakkak şahit olduğu bir durumdan söz etmek istiyoruz. Bir arkadaşınız veya çevrenizde gördüğünüz herhangi birinin gözlerini kısarak baktığını

 

 

Göze dair çok ilginç ve bilimsel bir dayanak metni ile karşınızdayız. Herkesin muhakkak şahit olduğu bir durumdan söz etmek istiyoruz. Bir arkadaşınız veya çevrenizde gördüğünüz herhangi birinin gözlerini kısarak baktığını ve bir şeyleri seçmeye çalıştığını hepiniz fark etmişsinizdir. Bu gözleri kısarak bakma durumunun sebebi nedir biliyor musunuz? Gözlerini kısarak daha net bir şeyleri seçmeye çalışan kişi ilginç bir şekilde daha net görebilmektedir. Gözlerinde herhangi bir sorunu olmayan insanların da bazen gözlerini kısarak uzaktaki bir şeyi seçmeye çalıştıklarını da fark etmiş olabilirsiniz. Bunun sebebi nedir peki?

Gözler insan vücudunun çevreye açılan penceresidir ve oldukça değerli bir organdır. Rengi ve renksizliğin bir arada görünebildiği gözlerin bazı ilginç yanları olabiliyor. Bazen de gözler de yaşanan sebeplerden kaynaklı lens, gözlük gibi şeyler kullanılabilmektedir. Amaç daha net ve temiz görebilmektir gözlerde. Peki gözlerini kısarak daha net gören insanların özelliği nedir? veya böyle bir şekilde nasıl daha net görebiliyorlar? Hazırsanız bu konuya odaklanmaya başlayalım.

 

Sarı Benek

human-eye-cross-sectional-view-grayscale.png

Sarı benek insan gözlerinin en önemli noktalarından biridir. Gözün arka kısmında bulunan ve görüntüyü algılayan şey olan sarı benek küçük bir noktadan ibarettir. Optik konusu olan gözlerin görüntüyü görüp mercekler yolu ile arka taraf itmesi sarı benekte anlam bulmaktadır. Sarı benek bir nevi olayın son kontrolcüsü iken aldığı şeyi beyne iletmekle görevlidir. İlettiği şeyin yeterince temiz ve belirgin olmasını isteyen sarı benek bu görüntüyü tam şekilde ister.

İnsan gözleri retina ve mercek ile dış dünyaya açılırken buradan alınan görüntüler arkada sarı beneğe yansıtılır. Sarı beneğin üzerine tam olarak net bir şekilde düşmesi gereken görüntü sarı beneğin önüne veya arkasına düşmesi durumunda sağlıklı bir görüntü elde edilememektedir. Bulanık veya seçilemeyen görüntünün temel sebebi sarı beneğin üstüne gelmeyen görüntüdür. Gözlerini kısma mecburiyeti de sarı beneğe görüntü götürmektir. Gözlerini kısa kişi görüntünün iki açısını tam olarak sarı beneğin üzerine gelmesini hedeflemekte ve bu sebeple ancak temiz bir görüntü elde edilebilmektedir. Gözleri kısmada ki amaç görüntüyü sarı beneğin üstüne düşürmek olmaktadır. Yine gözlük veya numaralı lenslerinde amacı budur. Sarı benek üzerine düşmeyen görüntünün bu materyaller yardımı ile sarı beneğin üstüne düşürülmesi sağlanmaktadır. Kalın ve ince kenarlı mercek kullanımı da yine sarı beneğin arkasına veya önüne düşme mantığına dayanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.