Göz Tansiyonuna Karşı 5 Öneri!

Göz Tansiyonuna Karşı 5 Öneri!

Göz tansiyonu, gözlerde olası en büyük rahatsızlıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Öyle ki göz tansiyonu bazı durumlarda kişilerde körlük sorununu bile ortay çıkarabilmektedir.

 

 

Göz tansiyonu, gözlerde olası en büyük rahatsızlıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Öyle ki göz tansiyonu bazı durumlarda kişilerde körlük sorununu bile ortay çıkarabilmektedir. Göz içindeki sıvı basıncının yükselmesi ile ortaya çıkan göz tansiyonunu alacağınız önlemler ile düşük riskte tutmanız mümkün. Göz içi sıvı basıncının artması ile birlikte, görme duyusuna yapılan baskı ile görme yetinin kaybedilmesi bile söz konusudur. Bu tür durumlara karşılık yapılması gereken şeyler ise içeriğimizde bulunacaktır. Belirteceğimiz 5 önlem tavsiyesi ile göz tansiyonu riskini minimuma düşürebilirsiniz.

 

Düzenli Spor Yapma!

Her soruna dair önerilen çözümlerden biri olan spor yapma alışkanlığı, göz tansiyonu riskine karşı da yine olması gerekenlerden bir tanesidir. Kan dolaşımının zayıf olması sebebiyle göz tansiyonu riskinin ortaya çıktığını belirten uzmanlar, spor ile birlikte kan dolaşım hızının arttırılmasının sağlanabildiği ve göz tansiyonu riskinin bu sebeple düşürülebildiği ifade edilmektedir.

 

Şeker ve Tuz Tüketimi!

Şeker kan basıncını arttırması sebebiyle göz tansiyonuna direk etki eden maddelerden bir tanesidir. Sıvı basıncı ile ortaya çıkan göz tansiyonu riski kan basıncının yükselmesi ile birlikte daha da yüksek seviyelere çıkmaktadır. Ayrıca şeker ile birlikte tuz yine göz tansiyonu riskini aynı sebeplerden kaynaklı arttırmaktadır.

 

Kalıtımsal Faktörler!

Genetik geçişlilik insan yaşamındaki en belirgin özelliklerden bir tanesidir. Her hastalık gibi göz tansiyonu da genetik faktörlerden kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Göz tansiyonu geçiren eski kuşak büyükleriniz varsa bu risk sizin için de geçerli demektir. Bu dikkatin farkında olarak daha dikkatli davranmanız ve sizin riskinizin 8 kat daha fazla olduğunu unutmamanız gerekir. Bu sebeple göz kontrollerinize dikkat etmeli ve ortaya çıkan herhangi küçük bir sorunda doktora görünmekten çekinmeyin.

 

Sigaranın Etkilerinin Farkında Olun!

Göz tansiyonuna direk etki eden kan basıncının yükselmesi sorunu sigarada da ortaya çıkan durumlardan bir tanesidir. Sigara kanın basıncını arttırarak yine göz tansiyonu riskini yüksek seviyelere çıkarmaktadır. Bu sebeple sigarayı bırakmanız göz tansiyonu için alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri olacaktır.

 

Göz Kontrollerinizi Yaptırın!

goz-tansiyonu-nasil-duser-belirtileri-goz-tansiyonu-degerleri-tedavisi-1551188107-623.webp

Göz içindeki sıvı basıncının göz tansiyonuna sebep olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu basıncı doktor kontrolünde bazı belli sürelerde ölçtürmek oldukça fayda sağlayacaktır. Kolay anlaşılması zor olan sorunlardan biri olan göz tansiyonuna karşın yapılması gereken en önemli şey doktor kontrollerini yaptırmaktır. 6 ay da bir doktora giderek gözlerinizi kontrol ettirmeniz ve göz içi sıvı basıncınızı ölçtürmeniz gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.