Google Stadia Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünyanın en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan Google, geçtiğimiz aylarda düzenlendiği özel bir lansman kapsamında yeni bulut tabanlı oyun hizmetini resmi olarak tanıtmıştı.

Dünyanın en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan Google, geçtiğimiz aylarda düzenlendiği özel bir lansman kapsamında yeni bulut tabanlı oyun hizmetini resmi olarak tanıtmıştı. Game Developer Conference etkinliği kapsamında tanıtılan bulut tabanlı oyun hizmeti, son derece kısa bir süre içerisinde büyük ilgi gördü. Peki, birçok kişinin ilgisini çeken yeni bulut tabanlı oyun hizmeti Google Stadia nedir, özellikleri nelerdir? Merak edilen bu soruların yanıtını gelin detaylı olarak birlikte inceleyelim.

Google Stadia Nedir?

Google Stadia, Google şirketi tarafından özel olarak tasarlanan ve 2019 yılının Kasım ayı içerisinde kullanıma sunulan bulut tabanlı oyun hizmetidir. Oyun severler, söz konusu hizmet sayesinde herhangi bir güçlü donanıma gereksinim duymadan son çıkan ve popüler olan birçok oyunu internet üzerinden son derece akıcı bir şekilde oynayabilmektedir.

Google Stadia Özellikleri

Google Stadia özellikleri ile son derece dikkat çekiyor. İşte, geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan bulut tabanlı oyun hizmetinin en dikkat çeken özellikleri;

  • Kullanıcılar, yeni çıkan oyunlarda dahil olmak üzere kütüphane içerisinde bulunan oyunları 4K çözünürlüğünde oynayabilmektedir.
  • Söz konusu bulut tabanlı oyun hizmeti, oyun severlere 60 FPS’ e kadar destek sunmaktadır.
  • Oyun severler, kütüphane içerisinde yer alan tüm oyunları herhangi bir güçlü donanıma gerek duymadan tarayıcıları üzerinden oynayabilmektedir.
  • Kullanıcılar akıllı telefonlarını, tabletlerini ve bilgisayarlarını kullanarak kütüphane içerisinde bulunan oyunları oynayabilmektedir.

Google Stadia Fiyatı 2020

Geçtiğimiz aylar içerisinde kullanıma sunulan yeni bulut tabanlı oyun hizmeti Google Stadia fiyatı ile dikkat çekiyor. Oyun severler, herhangi bir kısıtlama ile karşı karşıya kalmadan söz konusu hizmeti sınırsız bir şekilde 1 ay boyunca deneyebiliyor.1 Aylık süre sonunda memnun kalan kullanıcılar, platforma üye olabiliyor. Platformun aylık kullanım ücreti ise 9,99 dolar olarak belirlenmiş.

Google Stadia İnternet Gereksinimleri

Oyun severler, Google Stadia platformundan yararlanabilmek için oldukça iyi bir internet bağlantısına gereksinim duymaktadır. Google şirketi tarafından açıklanan internet gereksinimleri ise şu şekildedir;

  • Oyun severler akıcı bir oyun deneyimi için en az 10 Mbps bağlantı desteğine sahip olmalıdır.
  • Oyun severler 4K deneyimi yaşayabilmek için en az 30 Mbps bağlantı desteğine gereksinim duymaktadır.

Google Stadia platformu için internet bağlantı hızınızı kontrol etmek ister iseniz aşağıda bulunan bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz.