Google Chrome Ram Sıkıntısına Çözüm Buluyor! Artık Bilgisayarınız Daha Hızlı Çalışacak

Google Chrome Ram Sıkıntısına Çözüm Buluyor! Artık Bilgisayarınız Daha Hızlı Çalışacak

Google'nin Chrome tarayıcı için bir süredir uğraştığı biliniyordu. Mühendislerin geliştirmiş olduğu özelliğe göre tarayıcının rami fazla kullanma sıkıntısı artık tarihe karışacak. Bu özellikle beraber Google Chrome ve kullanıcılarını neler bekliyor?

Google Chrome, her ne kadar dünyada en çok kullanılan tarayıcı konumunda olsa da bilgisayarın ve telefonun ramini bir hayli meşgul etmesiyle de biliniyor. Başarılı internet tarayıcısının yıllardır bu sorununa bir çözüm bulunamadı. Rakip tarayıcıların daha az ram tüketmesi nedeniyle, Mozilla ve Opera gibi tarayıcıların zaman içerisinde bu pastadan daha fazla pay almasına yol açtı. Akan kanı durdurmak isteyen Chrome, nasıl bir geliştirme yapılabilir sorusunun cevabını aramakla meşgul. Peki yıllardır dünya devi olan tarayıcı bu konuda ne gibi önlemler alıyor. Teknoloji gündemine oturan bu sorunun çözümünü Chrome için çalışan mühendislerin bulduğu iddia ediliyor. İşte bulunan çözüm ve beraberinde geliştirilen yeni teknoloji hakkında her şey haberimizde...

Chrome Ram Sıkıntısını Ortadan Kaldırıyor

Öncelikle bu teknolojinin henüz deneme aşamasında olduğu ve kesin bir bilgi olmadığını belirtelim. Chrome'de çalışan mühendislerin geliştirdiği iddia edilen PartitionAlloc FastMalloc özelliği sayesinde hem performans anlamında hem de ram kullanımı anlamında büyük gelişme yaşanacak. Firefox'un ve Microsoft Edge'nin Google kullanıcılarını daha fazla kendisine çekmeden bu özelliği yayına sürmeye hazırlandığı belirtiliyor. Yıllar içerisinde Google'nin varlığı küçülmekle kalmayıp Microsoft'un bu pastayı daha fazla domine etmek için uğraşlar içerisinde olduğu bilinmekte. O yüzden bu özelliğin bir anca önce devreye girmesi Google açısından büyük önem taşımakta. 

Google İnternette Söz Sahibi

Google'nin sahibi olduğu şirketler ve devasa veri tabanını düşünecek olursak pek çok alanda Google'nin sözünün geçtiğini görebiliriz. Video izlerken, telefondan uygulama indirirken, internetten bir şeyler aratırken, sahibi olduğunuz internet sitesine reklam vermek isterken ve daha pek çok şey için Google'nin aracı olduğu uygulamalardan destek almak durumundasınız. Youtube, Google PlayStore, Google Adsense ve Google Chrome gibi ürünler hayatımızın rutini haline geldi. Tabiri caizse Google'nin eli kolu o kadar uzun ki, teknoloji ve geliştirme anlamında her yere ulaşabilecek kapasitede. Bu bakımdan en iyi mühendislerle çalışarak Chrome tarayıcıyı performans ve optimize edebilecek güce de sahip. Ram sıkıntısını ortadan kaldırdığı an büyük bir devrim başlatmış olacak ve her yıl azaldığı gözlemlenen Chrome kullanıcıları aksine tekrardan bu tarayıcıyı kullanmaya başlayacak. Kullanıcıların Chrome'ye geri dönüşü yüzdesel olarak ne kadar olur bilinmez ancak olumlu bir etki yaratacağı kesin.

Microsoft Edge Chrome'ye Olan Talebi Azalttı

Microsoft da yıllar içerisinde Internet Explorer'a veda ederek çok daha hızlı bir tarayıcı olan Microsoft Edge'yi duyurmuştu. Daha hızlı ve daha pratik olan bu tarayıcı Windows işletim sistemleri ile beraber bilgisayarlara otomatik olarak kurulmakta. Windows'un çıkarmış olduğu son işletim sistemlerinde geçerli olduğunu vurgulayalım. Bir tarafta internet gücü bir tarafta ise işletim sistemi gücü bulunduğu için Google'nin kendisini geliştirmesi gerekiyor. Aksi halde sahip olduğu pasta dilimi her geçen sene daha da eriyecek.