Göğüs Tıkanıklığı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

tuzlu su

Göğüs tıkanıklığı çoğu kişinin yaşamı boyunca uğraştığı bir sorundur. Bu sorun göğüs bölgesinde mukus birikmesine ve solunum yollarında hasara neden olmaktadır. Göğüs tıkanıklığı zamanında tedavi edilmezse solunum yollarında enfeksiyona neden olmaktadır.

Göğüs tıkanıklığının en sık görülen nedeni soğuk algınlığıdır. Alerjiler, bakteri ve mantarlar da göğüs tıkanıklığına ve enfeksiyona neden olmaktadır. Diğer bazı nedenler ise astım, bronşit, grip, zatürre ve tüberküloz rahatsızlıklardır.

Göğüs tıkanıklığı belirtileri nedeniyle kendinizi çok rahatsız ve yorgun hissedebilirsiniz. En yaygın görülen belirtiler ise göğüs sıkışması, boğazda tahriş, hafif göğüs ağrısı, öksürük, baş dönmesi ve nefes darlığıdır.

Göğüs tıkanıklığı için kullanılan ilaçlar bu soruna yardımcı olabilir. Ayrıca bu problemden kurtulmak için bir takım doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İşte göğüs tıkanıklığı için uygulayabileceğiniz en etkili doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ;

1.Tuzlu Su

tuzlu su

Günde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapmak göğüs tıkanıklığı için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Tuz solunum yollarındaki mukusun temizlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda sıcak su da boğazdaki tahrişi azaltmaktadır.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Ardından tuz iyice eriyene kadar iyice karıştırın.
 • Göğüs bölgenizdeki tıkanıklık geçene kadar günlük olarak bu yöntemle 2 ya da 3 kez gargara yapın.

2.Buhar

buhar

Buhar solumak ısı ve nemden yardım alarak mukusun çözülmesini sağlamak ve göğüs tıkanıklığı için etkili yöntemlerden biridir.

 • Bir kaseye sıcak su doldurun. İçerisine birkaç damla okaliptüs ya da nane yağı ekleyin. Ardından başınızın üzerine bir havlu yerleştirerek yüzünüzü kaseye doğru tutun. Mümkün olabildiğince derin nefes alarak buharı soluyun.
 • Ayrıca sıcak bir duş alın ve 5 dakika boyunca buharı içinize çekin.

Göğüs tıkanıklığı gidene kadar her gün bu yöntemlerden birini 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

Not: Bu ilaçlar yüksek kan basıncı ya da kalp hastalığı bulunanlarda, küçük çocuklar ve hamile kadınlar için uygun olmayabilir.

3.Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı

Elma sirkesi göğüs tıkanıklığına karşı bir başka etkili ilaçtır. Tıkanıklık giderici ve daha iyi nefes almayı sağlayıcı etkileri vardır. Elma sirkesi büyük ölçüde bağışıklığı artırarak tıkanıklığı önlemeye yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 • Ardından içerisine 1 çay kaşığı ham bal ilave edin.
 • Bir hafta boyunca günde 2 ya da 3 kez bu karışımdan için.

4.Zerdeçal

Zerdeçalda bulunan kurkumin adlı aktif bileşiğin balgam sökücü etkisi göğüs tıkanıklığını önlemek için oldukça faydalıdır. Ayrıca zerdeçal anti-inflamatuar özellikleri sayesinde de ağrı ve göğüs tıkanıklığı belirtileri ile savaşmada hayli etkilidir.

 • Bir bardak sıcak suya bir tutam zerdeçal tozu karıştırın. Günlük olarak bu karışımla birkaç kez gargara yapın.
 • Ayrıca bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek kaynatın ve için. İçerisine 2 çay kaşığı bal ve  bir tutam karabiber de ilave edin. Günlük olarak bu karışımdan 2 ya da3 kez için.
 • Alternatif bir çözüm olarak elma sirkesinin içine 2 yemek kaşığı zerdeçal tozu karıştırın. Günde 2 kez bu karışımdan için.

Göğüs tıkanıklığı belirtileri geçinceye kadar bu tedavilerden birine devam edin.

Not: Zerdeçal safta taşı, hiperasidite ya da mide ülseri olan kişiler için tavsiye edilmez.

5.Zencefil

zencefil

Zencefil anti-inflamatuar ve bağışıklık artırıcı özellikleri sayesinde göğüs tıkanıklığına yardımcı olmaktadır. Ayrıca zencefil mukus salgılamasına da yardımcı olur. Zencefil göğüs tıkanıklığının nedenleri arasında yer alan enfeksiyondan kurtulmak için de etkili bir çözümdür.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı taze doğranmış çiğ zencefil parçaları ekleyin. Ardından üzerine bir kapak kapatın ve 5 dakika boyunca dinlenmesi için izin verin. Sonrasında ise içerisine biraz bal ekleyin. Günlük olarak bu sıcak çaydan 3 bardak kadar için.
 • Farklı bir seçenek olarak 1 çay kaşığı kuru zencefil, karabiber ve karanfili öğütün. 3 doz şeklinde ayırın ve içerisine biraz bal ya da süt ilave ederek günde 3 kez bu karışımdan alın.
 • Hatta tıkanıklıktan kurtulmak için gün boyunca küçük zencefil parçaları ya da zencefilli şeker de çiğneyebilirsiniz.

Bir kaç gün boyunca bu yöntemlerden birini izleyerek göğüs tıkanıklığını tamamen tedavi edebilirsiniz.

6.Soğan

Soğan

Soğan da göğüs tıkanıklığı için etkili çözümlerden biridir. Soğanda mukus çözmeye yardımcı olan quercetin adlı bir madde vardır. Ayrıca bu madde göğüste mukus birikmesini de önler. Soğan içerdiği antimikrobiyal özellikleri sayesinde de enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

 • 1 soğanın suyunı çıkarın ve içerisine eşit miktarlarda limon suyu, bal ve su ekleyin. Bu karışımı ılıyana kadar ısıtın. Günlük olarak bu karışımdan 3 ya da 4 kez için.
 • Alternatif bir çözüm olarak geceleri yatmadan önce şeker ile birlikte 5 ya da 6 küçük soğanın arpacıklarını çiğneyebilirsiniz.
 • Ayrıca mukusun kolayca akmasına yardımcı olmak için çiğ ya da pişmiş soğan yiyebilirsiniz.

Göğüs tıkanıklığı geçene kadar her gün bu yöntemleri düzenlice izleyin.

7.Limon

limon

Limon da göğüs tıkanıklığı tedavisi için doğal bir yöntemdir. Limon kolayca vücuttan atılabildiği gibi mukus kalınlığını da azaltır. Ayrıca limon içerdiği C vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya biraz bal ile birlikte 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Günde birkaç kez bu karışımdan için.
 • Başka bir seçenek olarak bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı rendelenmiş limon kabuğu ekleyin Ardından üzerine bir kapak kapatın ve 5-10 dakika boyunca dinlenmesi için izin verin. Ardından süzün ve sıcakken için. Hatta bu karışımda gargara da yapabilirsiniz. Günlük olarak 2 ya da 3 kez bu tedaviyi uygulayın.

8.Bal

Mukus kalınlığını azaltmaya yardımcı olan bal göğüs tıkanıklığı için bilinen bir başka ev çözümüdür. Bal mukusun solunum yolundan kolayca çıkmasını sağlar. Ayrıca antiviral ve antibakteriyel özellikleri bulunan bal enfeksiyonla mücadeleye de yardımcı olur.

 • Sade olarak 1 çay kaşığı ham bal yiyin ya da ılık su ile karıştırarak bu karışımı için. Bu göğüs tıkanıklığını birkaç saat hafifletmek için yardımcı olacaktır.
 • Bir macun hazırlamak için yarım çay kaşığı toz karabiber ile yeterli miktarda balı karıştırın. Eğer tıkanıklığı komple yok etmek istiyorsanız çözüm elde edene kadar günlük olarak 3 ya da 4 kez bu macundan yutun.

Not: Bal botulizme yol açabilir. Bu nedenle 1 yaş altındaki çocuklara bal vermeyin.

9.Sarımsak

Sarımsak göğüs tıkanıklığını azaltmak için bir başka etkili ev çözümüdür. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri bulunan sarımsak solunum yolu enfeksiyonları ile mücadeleye yardımcı olmaktadır.

Sarımsak aynı zamanda sağlıklı kalmanız için gerekli olan A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra demir, kalsiyum ve selenyum içerir.

 • 1 fincan su ya da süte 2-3 ezilmiş sarımsak ve yarım çay kaşığı bal ekleyerek kaynatın. Ardından göğüs tıkanıklığı gidene kadar günlük olarak 2 kez için.
 • Başka bir seçenek olarak bir bardak sıcak suya 2 ezilmiş sarımsak ve 3 damla limon suyu ekleyin. Ardından içerisine yarım çay kaşığı tuz ve ezilmiş karabiber ilave edin. O anlık yardım almak için bu karışımı için. Bir kaç gün boyunca bu işlemi günde 2 kez tekrarlayın.
 • Taze sarımsak yemek de göğüs tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

10.Meyan Kökü

Meyan

Meyan kökü balgam söktürücü etkisi sayesinde göğüs tıkanıklığı için bir başka çözümdür. Aynı zamanda boğazdaki tahrişi önlemeye de yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı meyan kökü ekleyin. Ardından üzerine bir kapak kapatın ve 5-10 dakika kadar dinlendirin. Sonrasında içerisine biraz bal ekleyin ve bu çaydan günde 2 ya da 3 kez için.
 • Başka bir seçenek olarak ise bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı meyan kökü ve zencefil tozu ekleyin. Günlük olarak bu karışımdan 2 kez için.

Belirtileri azaltmak için sorun geçinceye kadar bu yöntemlerden birini izleyin.

Not: Meyan kökü ilaçları yüksek kan basıncı olan kişiler için uygun değildir.

Ek Öneriler

 • Tavuk çorbası içmek akciğerlerdeki iltihabı ve göğüs tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Düzenli olarak kahve ile birlikte 1 ya da 2 bardak su için. Ayrıca düzenli olarak yeşil çay ya da bir başka bitki çayı da tüketebilirsiniz.
 • Geceleri nemlendirici kullanın bu sayede burnu açarak daha kolay nefes almayı sağlayabilirsiniz.
 • Daha fazla vitamin açısından zengin meyve ve sebzelerin yanı sıra baharatlı yiyecekler de tüketin. Süt ürünleri, kızarmış gıdalar, rafine gıdalar, dondurulmuş gıdalar ve pirinç gibi yiyecekler tıkanıklığı kötüleştirebilir. Bu nedenle uzak durun.
 • Bol sıvı içecek tüketin ve gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Alkol almaktan kaçının ve göğüs tıkanıklığını önlemek için sigarayı bırakın.
 • Mukus birikimine neden olmak için odanızı ve çevrenizi temiz tutun.
 • Tıkanıklıkla mücadele etmek için vücudunuzu güçlü tutmanız da önemlidir. Bu nedenle düzenli uyuyun.

Göğüs tıkanıklığı nedeniyle ateş, titreme, vücut ağrıları ve halsizlik yaşıyorsanız doğru tanı için mutlaka bir doktora başvurmanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok