Göbek Deliği Temizliği ve Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göbek Deliği Temizliği ve Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsanın varoluş hikayesinde en önemli parça olan göbek deliği anne karnında bebek ile anne arasında kurulan bağlantıdır ve bu bağlantı ile bebeğin gelişimi sağlanır. Bebek göbek deliğine bağlı olan kordon sayesinde anneden bazı takviyeleri

 

 

İnsanın varoluş hikayesinde en önemli parça olan göbek deliği anne karnında bebek ile anne arasında kurulan bağlantıdır ve bu bağlantı ile bebeğin gelişimi sağlanır. Bebek göbek deliğine bağlı olan kordon sayesinde anneden bazı takviyeleri bu yolla alır. İnsanın yaşamsal ihtiyaçlarının ilk evresinde rol gösteren göbek deliği anne karnından çıktıktan sonra bazen sorunlar çıkarabilmektedir. Göbek fıtığı, göbekten akıntı, göbekten kötü kokuların gelmesi gibi birçok sorun ortaya çıkabilmektedir.

Göbekte oluşan sorunlara değineceğimiz bu içerikte göbek deliği temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine odaklanacağız. Oldukça hassas olan ve çabuk mikrop kapabilen bu bölge bazı zamanlar akıntı gibi problemlerle de kendini gösterebilmektedir. Bu sebeple göbek deliğinin bakımına ve temizliğine dikkat etmekte fayda olacaktır. İşte göbek deliği temizliği ve bakımı için vereceğimiz birkaç öneri. Öncelikle önerilere başlamadan, göbek deliğinden sürekli akıntı olması, koku gelmesi veya ağrı olması durumunda muhakkak doktora başvuru yapılması gerekmektedir. Genel cerrahi bölümüne başvurarak doktor randevusu almanız iyi olacaktır.

 

Göbek Deliğini Unutmayın!

Genellikle duş alırken veya aldıktan sonra kulak, koltuk altı, bikini bölgesi gibi yerlere dikkat eden bizler, göbek deliğini unutabilmekteyiz. Göbek deliğinizi her duş sırasında temizlemeniz ve temizlerken sert davranmamanızda fayda olacaktır. Bitkisel sabun veya duş jeli kullanırken göbek deliğinizin içini ile etrafını da temizlemenizde fayda olacaktır. Duştan sonra ise muhakkak yumuşak bir peçete ile içini kurutun. Göbek deliğinin içini kuruturken çok sert davranmayın ve uzun süreli uğraşmayın. Göbek deliği ile ne kadar çok oynarsanız o kadar zarar vermiş olursunuz.

 

Erkeklerde Daha Çok Görülebilmekte, Kadınlarda Hamilelikte Sorun!

Göbek deliği ile ilgili koku, kaşıntı ve akıntı gibi durumlar en çok erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede bulunan kılların ve giysilerden kopan parçaların biriktiği göbek deliği bir yerden sonra tahrip olabilmektedir. Bu bölgelerde başlayan yara ve akıntı gibi sorunlar genellikle bu sebeplerle olmakla birlikte erkeklerde daha çok ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple bu bölgedeki kılları kesmek ve 2-3 günde bir biriken şeyleri göbek deliğinden temizlemek sağlıklı olacaktır. Ayrıca kadınlarda da görülebilen bu sorunlar en ok hamilelik döneminde görülebilmektedir. Hamilelik dönemlerinde göbek fıtığı olarak adlandırılan hastalıktan muzdarip olan kadınlar muhakkak hızlıca doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

 

Genel Cerrah Tavsiyelerine Uyun

Göbek deliğinde oluşan sorunlar sebebiyle genel cerrahlar genellikle hijyeni hatırlatırlar ve bu bağlam bazı hijyen ve akıntı durduran krem veya ilaç verebilmektedirler. Birkaç günlük tedavi ile koku veya akıntı bitse de bu verilen ilaçları kullanmaya devam etmenizde fayda olacaktır. Bu ilaçları kullanırken beraberinde göbek deliği hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Hijyene dikkat etmediğiniz sürece göbek deliğinizde yine aynı şekilde sorunların ortaya çıkması muhtemel olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.