Glokom Nedir? Göz Tansiyonu Belirtileri

Glokom nedir? Belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu rahatsızlığı hakkında tüm detaylar. Glokom rahatsızlığı halk arasında göz tansiyonu olarak bilinir. Göz içinde belli bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvının belli bir basıncı vardır.

Glokom nedir? Belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu rahatsızlığı hakkında tüm detaylar. Glokom rahatsızlığı halk arasında göz tansiyonu olarak bilinir. Göz içinde belli bir miktar sıvı bulunur. Bu sıvının belli bir basıncı vardır. Bu basıncın dengede olması gerekir. Bazı durumlarda göz içindeki bu sıvının basıncı yükselebilir. Bu yükseliş görme yeteneğini olumsuz etkiler. Göz sinirleri bu olumsuz basınçtan etkilenir. Bu durumda kişide göz tansiyonu rahatsızlığı görülür. Kalıcı görme kayıplarının en büyük nedeni gözlerde görülen bu göz tansiyonu olayıdır.

Göz Tansiyonunun Görülme Nedenleri – Glokom Görülme Nedenleri

Göz tansiyonunun oluşma nedeni göz sıvısını dışarı boşaltan kanallarda oluşan yapısal bozukluklardır. Bu bozukluk kanallarda tıkanıklık oluşmasına neden olur. Göz içi sıvısının yeterli düzeyde boşalamaması sonucu göz içindeki sıvının basıncı artar. Bu durumda kişide göz tansiyonuna neden olur. Göz tansiyonu olan birisinde çevreden merkeze doğru görme kayıpları oluşmaya başlar. Hücrelerin tümü öldüğü zaman kalıcı görme kaybı görülür.

Göz Tansiyonunun Belirtileri – Glokom Belirtileri

Göz tansiyonu çok gizli ilerleyen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman hasta rahatsızlığını tesadüfler sonucu öğrenmektedir. Hastalık görülmeye başlandıktan kısa bir süre sonra yavaş yavaş görme kayıplarına neden olur. Hastalık geri dönüşü olmayan bir biçimde ilerler. Erken teşhis gözlerdeki görme kaybını aza indirmede çok etkilidir. Bu rahatsızlık uzman hekimlerin muayene sonucu anlaşılmaktadır. Bu yüzden mutlaka 6 ayda bir göz kontrolüne gitmek gerekir. Uzman hekimlerin göz tansiyonunu ölçmesi ile bu rahatsızlık belirlenebilir. Belirgin bir belirtisi olmadığı için mutlaka göz kontrolüne gidilmesi gerekir. Göz tansiyonu tedavisi ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve lazer tedavisi olmak üzere 3 biçimde yapılır.

Göz tansiyonu, Glokom konuları ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.