Gilbert Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gilbert Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gilbert sendromu, doğumsal ve ailevi bir sendromdur. Kanda biriken bilirübin maddesinin normal düzeylerden daha yüksek olması nedeniyle meydana gelmektedir.

Gilbert sendromu, doğumsal ve ailevi bir sendromdur. Kanda biriken bilirübin maddesinin normal düzeylerden daha yüksek olması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu hastalık, gözlemlendiği kişilerde çoğu zaman korku ve paniğe sebep olsa da zararsız ve önem taşıyan herhangi bir yapısal bozukluklara yol açmayan bir karaciğer hastalığıdır.

Kan hücrelerinin parçalanması sonucu olarak kandaki oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobin, karaciğerde parçalanır ve bilirübine dönüşür. Safra yolu vasıtası ile atılması gereken bilirübin, enzim eksikliği nedeniyle bağırsağa akmaz ve vücuttan atılamaz. Bu durum sonucunda ise sarılık oluşur. Gilbert Sendromu, genel olarak 20 ila 30 yaş arası bireylerde kendini göstermektedir.

Gilbert Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Yapılan kan tahlilleri sonucunda ortaya çıkması gereken bilirübin seviyesi, normalde 0.3 ila 1,2 mg civarında olmalıdır. Tahlil sonucunda bu değerler 2.5 ila 3 mg çıkarsa sarılık olarak nitelendirilir. Bu sendromda en çok rastlanan belirti, vücuttan atılamayan bilirübin maddesi nedeniyle cildin bazı bölgelerinde ve göz beyazlarında meydana gelen hafif sararmalardır.

Gilbert sendromuna sahip kişilerde bilirübin seviyesinde görülen yükselme sonucu bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Bunlar; susuzluk, kadınlarda adet düzensizliği, stres, uyku düzensizliği, halsizlik, ishal, bulantı, kusma, açlık, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları beraberinde getirebilir. Bunun sonucunda ise sarılık daha da belirginleşebilmektedir.

Gilbert Sendromuna Neden Olan Etkenler

Gilbert Sendromu hastalığı, kalıtsal olarak aile bireylerinden geçmektedir. Gilbert Sendromu yaşayan bir birey, genler vasıtası ile doğan çocuklarının yarısına bu hastalığı aktarabilmektedir.

Gilbert Sendromu enzim eksikliği sebebi ile meydana gelir ve karaciğer bilirübini dışarı atamaz. Bu durum sonucunda ise bireylerde sarılık görülür. Bu sendrom, tüm bireylerde ortaya çıkabilmektedir. Ancak genele bakıldığında erkek bireylerde daha sık rastlanmaktadır.

Gilbert Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu Gilbert Sendromu, iyi seyirli ve vücuda herhangi bir zararı olmayan bir hastalık olmasından dolayı tedaviye ihtiyaç yoktur. Sarılık, hafif olarak görülür ve bu nedenle farklı bir şikayet görülmediği sürece tedavi edilmez.

Gilbert Sendromu taşıdığınızı düşüyorsunuz, ilgili hekimlere danışarak bilgi alınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.