Vakıfbank Ziraat Bankası ve Halkbank'tan kredi alan vatandaşlara haciz şoku!

Vakıfbank Ziraat Bankası ve Halkbank'tan kredi alan vatandaşlara haciz şoku!

Korona virüs başlarında bir hayli düşük faiz oranlı kredi verilmişti. Bu kadar düşük faiz ile ihtiyaç kredisi çerçevesinde vatandaşların dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Yoksa haciz vatandaşlara gelebilir.

Korona virüs başlarında bir hayli düşük faiz oranlı kredi verilmişti. Bu kadar düşük faiz ile ihtiyaç kredisi çerçevesinde vatandaşların dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Yoksa haciz vatandaşlara gelebilir. Korona virüs ülkemizde bulunmasından dolayı vatandaşlara destek olmak maksadı ile yüz binlerce vatandaşı oldukça yakından ilgilendirmekte olan düşük faiz oranları 3, 5, 7 ve 10 bin TL kredi duyuruları gelmişti. Yüzde 0,49 faiz oranı ile verilmekte olan kredi fırsatları ile birlikte vatandaşlar rahat bir soluk almıştı. Esnaflardan çalışamayan işi aksayan kişilere kadar oldukça zorlu bölümlerden geçilen bu destekler ile oldukça rahat bir soluk almaları söz konusu bulunuyordu.

screenshot-22.jpg

Korona başlarında birçok banka düşük faiz temel ihtiyaç kredisi vermişti. Bu kadar uygun faiz oranları ile yer verilmekte olan temel ihtiyaç kredisi çerçevesinde vatandaşların dikkat etmesi gereken konular bulunduğu daha önceden belirtilmişti. Fakat verilen bu kredilerden çok geçmeden vatandaşları üzmekte olan haber geldi. Alınan bu kredilerden sebeple vatandaşlar içerisinde binlerce kişi hacizler ile yüz yüze gelmiş bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi, bankaların nakde ihtiyaç duymakta olan müşterilerine vermiş olduğu bir hizmettir. Kişilerin, düşük tutarlı ihtiyaçları, TL, döviz ve ya aynı zamanda değişken faiz uygulaması ile birlikte bankalardan alabildikleri bu hizmet; tüm bankalar tarafından en fazla 36 aya kadar vadelendirilmektedir.

Binlerce kişi takip kararı

screenshot-25.jpg

2020 senesinde meydana gelen virüs salgınından kaynaklı olarak sunulan kredi karşısında hepimizi üzen haber geldi. Yıl sonunda başlamış bulunmakta olan ödemeler bulunsa bile korona hala son bulmadı. Son bulmasından da öte ikinci dalganın çok daha kuvvetli bir durumda gelmesi vatandaşların maddi ayrıca da manevi anlamda zorlu zamanlardan geçmelerine sebep oldular. 2020 senesinin başında kamu bankaları geri  verilen destelerin ödemeleri başlamasıyla vatandaşlar daha zorda kalkış bulunmaktadır.

screenshot-23.jpg

Devlet destekli bir şekilde verilen temel ihtiyaç kredileri ile birlikte sadece yüzde 0,49 faiz ile birlikte uygulaması bulunuyordu. Düşük faiz ile verilen kredi merkez bankası tarafından gelen karar ile son bulmuştu. Bir de 6 ay geri ödemesiz verilmesi rahat edilmesine yardım etse bile alınan kredinin ödeme zamanı gelmesiyle herkes için zorlu zamanlar başladı. Ödemeler ekim ayı ile başlamıştı. 6 ay geri ödeme bulunmamasının arkasından insanlar daha zorlanmaya başlamıştı.