Uzman İsim Açıkladı! Mezara Dökülen Suyun Vefat Edene Faydası Var Mı?

Mezara neden su dökülür? Mezara dökülen suyun ölüye faydası var mı? Uzman isim açıkladı.

Bir kişiyi defnettikten sonra mezara su dökmek İslam dinine göre sünnettir ayrıca toprağı sıkılaştırarak sertleştirmektedir. Peki niçin her ziyaret sonrasında mezara su dökülür?

Mezara su dökülmesi adeti eski Türklerden, Şaman inancından kalma bir gelenektir. Eskiden ölülerin mezarlarına belirli günlerde su içtiğine inanarak su dolu tas bırakılır veya mezarın başına su dolu bardak konulurdu. Makedonya’da 20. yüzyılın başlarına kadar inanç gereği su bırakma işlemlerinde törenler yapılırdı. Türkler Müslüman olduktan sonra mezar başına su bırakma işlemi bardaktan su dökmeye dönüştü. Sonrasında bu adet mezara su dökme işlemi olarak devam etti.

Dökülecek olan su mezarın başından sonuna doğru dökülür, mezar üzerinde yetişen yeşilliklerin mezardaki kişinin amel defterine yazıldığı rivayet edilmektedir. Mezar üzerindeki yeşilliklerin hızlı bir şekilde yetişmesi için su dökülüyor olabilir. Aynı zamanda kabrin üzerindeki toprağın uçmaması için de su dökülmektedir. Mezara su dökmek cenazeyi vahşi hayvanların zararından da korumaktadır.

mezarin-uzerine-su-dokulmesinin-sirri-nedir-h1573060672-e5f99e.jpg